Obowiązkowe OC dla psa! Za brak polisy właściciel zapłaci wysoką karę!

Agnieszka
Newsy
03.10.2023 9:27
Obowiązkowe OC dla psa! Za brak polisy właściciel zapłaci wysoką karę!

Do hiszpańskiego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt weszła prawdziwa rewolucja. Właściciele psów muszą od teraz wykupić swoim czworonogom ubezpieczenie OC. Za brak ubezpieczenia grozi wysoka kara. Poznaj szczegóły.

Rewolucja w ustawie o dobrostanie zwierząt

W piątek 29 września 2023 roku w Hiszpanii w życie weszła ustawa o dobrostanie zwierząt. Ustawa wprowadziła między innymi obowiązek ubezpieczenia swoich psów. Każdy właściciel czworonoga musi wykupić dla niego ubezpieczenie OC.

Wysokość takiego ubezpieczenia zależy od tego, jakiej rasy jest pies i jakie posiada wymagania. Szacuje się, że OC dla psa będzie się wahać od 30 do nawet 500 euro.

Co obejmuje ubezpieczenie OC dla psa?

Polisa OC dla psa obejmuje szkody, które zwierzę może wyrządzić innemu zwierzęciu lub osobom trzecim. Mowa zarówno o uszczerbku na zdrowiu jak i potencjalnych szkodach materialnych. 

Co ciekawe, limit takiej polisy waha się od 60 tysięcy euro do aż miliona euro.

Okazuje się bowiem, że oprócz szkód wyrządzonych przez psa, polisa może objąć także inne aspekty. Mowa o wizytach u weterynarza, usługach związanych z opieką nad psem, pielęgnacji, a nawet kremacją i pochówkiem. 

Wtedy koszt ubezpieczenia OC może wahać się od 200 do 500 euro rocznie.

OC dla psa razem z polisą na dom

Ubezpieczenie psa, którego rasa nie jest niebezpieczna, może zostać zawarte w ubezpieczeniu na dom lub mieszkanie. 

Polisa na dom lub mieszkanie w Hiszpanii wynosi około 230 euro. Płacąc 30 euro więcej ubezpieczyciel dołącza dodatkową klauzulę do ubezpieczenia w ramach rocznej opłaty. 

Brak ubezpieczenia dla psa? Grozi za to kara

W ustawie o dobrostanie zwierząt nie wskazano, w jakim terminie psy mają zostać ubezpieczone. Wiadomo natomiast, że za niepodporządkowanie się nowemu prawu grozi mandat wynoszący od 500 do 10 tys. euro. “Za wyrządzone przez nieubezpieczonego psa szkody trzeba będzie odpowiedzieć swoim majątkiem” - ostrzega firma ubezpieczeniowa Seguros El Corte Ingles.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną