"Oszustwo na proboszcza”! Nowa metoda złodziei.

Martyna
Newsy
16.03.2023 18:54
"Oszustwo na proboszcza”! Nowa metoda złodziei.

We wtorek (14.03.2023) parafia św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu zgłosiła na policję próbę oszustwa związaną z podszywaniem się pod Kościół. Przedstawiamy szczegóły. 

Oszustwo 

W tym tygodniu w Zabrzu parafianie Kościoła św. Jadwigi Śląskiej byli narażeni na działanie oszustów. Przestępcy wrzucili do skrzynek pocztowych w mieście blankiety wpłat z tytułem "Darowizna na remont Kościoła". Parafia na swoim koncie na facebooku wydała oświadczenie na ten temat: 

“Mamy nadzieję, że nikt z parafian nie dał się nabrać i nie wpłacił funduszy na to fałszywe konto"  

Oszustwo zostało wykryte w momencie, gdy jedna z parafianek zadzwoniła do proboszcza z zapytaniem o wpłatę na rzekomy remont. Kapłan oczywiście zaprzeczył i zgłosił ten fakt na policję. Numer konta bankowego różnił się od parafialnego. Miejmy nadzieję, że nikt nie dał się nabrać na tą próbę wyłudzenia pieniędzy. 

Kim jest oszust? 

Policja zajmuje się tą sprawą, jednak na chwilę obecną nie udało namierzyć się sprawcy. Całe wydarzenie wywołało lawinę komentarzy pod zamieszczonym komunikatem o całym zdarzeniu na facebooku. Według internautów podany numer konta został założony na tzw. słupa. Oznacza to, że przestępca założył konto, aby otrzymać na nie pewną kwotę pieniędzy, a następnie zamyka je, aby nie zostać zlokalizowanym. 

Co więcej, istnieje podejrzenie, że konto nie zostało założone w Polsce. Numer podany na blankiecie nie należał do polskiego banku, ponieważ byłby zbyt łatwy do namierzenia.  

Przestępstwa w Polsce 

Niestety w dobie Internetu coraz więcej oszustów wykorzystuje nowoczesne technologię, aby wyłudzić pieniądze. W tym celu podszywają się pod różne instytucje i szukają potencjalnej nieświadomej ofiary. Według kodeksu karnego: 

“Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” - karh.pl 

Historia metody “oszustwa na proboszcza” może być przestrogą dla nas wszystkich. Przed każdą wpłatą pieniędzy przeczytajmy ogłoszenie dwa razy i zweryfikujmy wiarygodność miejsca, do którego mają trafić pieniądze.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną