Zamknięcie wielkiej fabryki w Polsce! 1,5 tys. osób straci pracę

Agnieszka

Newsy

17.03.2023 9:50

Zamknięcie wielkiej fabryki w Polsce! 1,5 tys. osób straci pracę

Już niebawem dojdzie do zamknięcia ogromnej fabryki, która zatrudnia około 1500 osób. Mowa o fabryce szweckiej spółki Volvo Buses, która mieści się we Wrocławiu. Co jest powodem takiej decyzji? Co z pracownikami fabryki, którzy stracą pracę?

Volvo Buses zamyka fabrykę we Wrocławiu

Spółka Volvo Buses zatrudnia w Polsce około 3 600 osób. Z tego 1 500 osób pracuje w fabryce we Wrocławiu, która już niebawem ma być zamknięta.

Jak informuje koncern, działalność fabryki będzie wygaszana stopniowo, a całkowicie ma się zakończyć już w pierwszym kwartale 2024 roku. Jaki jest powód takiej decyzji?

Okazuje się, jak informuje prezeska spółki, że fabryka przynosi niemałe straty. 

Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność — powiedziała cytowana w komunikacie o planie zamknięcia wrocławskiej fabryki Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Niestety, oznacza to, że około półtora tysiąca pracowników straci pracę. Dla części z nich jest jednak szansa na kontynuowanie zatrudnienia w tym samym miejscu, jednak u innego inwestora. 

Nieruchomość we Wrocławiu zostanie bowiem kupiona przez Vargas Holding.

Co dalej z pracownikami, którzy stracą pracę w fabryce Volvo Buses?

Nieruchomość, w której teraz mieści się fabryka Volvo Buses ma zostać kupiona przez Vargas Holding.

W komunikacie poinformowano, że w wyniku rozmów pomiędzy Volvo Buses i Vargas Holding podpisano list intencyjny, zgodnie z którym planowana jest sprzedaż wydzielonych nieruchomości Volvo Buses we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

Co więcej, w liście intencyjnym nowy inwestor zaznaczył, że planuje zatrudnić część pracowników Volvo Buses. 

Nowy inwestor ma zamiar rozbudowywać zakład produkcyjny i rozpocząć działalność o innych profilu. Produkcja ma ruszyć już w 2024 roku. 

"Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji" - informuje prezeska.