Unia Europejska dąży do znowelizowania przepisów dotyczących dobra zwierząt. Nowe regulacje mają dotyczyć między innymi obowiązkowego czipowania czworonogów.
Obowiązkowe czipowanie psów i kotów
Okazuje się, że obecnie trwają prace nad wdrożeniem przepisów dotyczących obowiązkowego chipowania psów i kotów. Nowe regulacje omawiane są przez członków Unii Europejskiej oraz polskiego rządu.
W sprawie tej wypowiedziała się dr Agnieszka Gruszczyńska (prawniczka stowarzyszenia Prawnicy na rzecz Zwierząt) w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes. Kobieta zakomunikowała, że w grudniu 2023 roku przedstawiono projekt rozporządzenia w sprawie hodowli czworonogów, obrotu psami i kotami oraz obowiązku tworzenia państwowej bazy zwierząt znakowanych.
Kobieta dodała, że ostateczna wersja rozporządzenia nie jest jeszcze gotowa. Podkreśliła jednak, że Komisja Europejska proponuje trzyletnie vacatio legis. Akt ma obowiązywać w Polsce bezpośrednio.
Po wdrożeniu nowych przepisów czworonogi w schroniskach, sklepach hodowlach na terenie całej Unii Europejskiej będą musiały być zarejestrowane i oznakowane przez weterynarza.
Nowe regulacje zakładają stworzenie bazy danych, w której widniałyby dane właścicieli czworonogów.
Kampania społeczna PiESEL
Przypomnijmy, że członkinie Prawicy na rzecz Zwierząt prowadzą kampanię społeczną o nazwie PiESEL. W ramach akcji przygotowana została ustawa, która dotyczy obowiązkowego znakowania kotów i psów oraz wdrożenia państwowego rejestru ogólnopolskiej bazy danych.
Ustawa zakłada również utworzenie funduszu, którego celem jest zapobieganie bezdomności czworonogów.
Do Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego wpłynęła prośba o wprowadzenie odpowiedniego projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Apel dotyczy również zainicjowania prac na rzecz stworzenia Centralnego Rejestru Oznakowanych Zwierząt Domowych.
Więcej o kampanii PiESEL przeczytasz TUTAJ.
Czipowanie czworonogów
W Polsce czipowanie psów nie jest wymagane prawnie. Bywa jednak, że wymagają go niektóre fundacje czy schroniska.
Chip składa się z mikroprocesora, w którym zakodowany jest specjalny 15-cyfrowy numer. Numer ten jest indywidualnie przypisany do danego zwierzęcia. Dodajmy, że transponder musi być zarejestrowany w bazie.
Psa można zaczipować w przychodniach weterynaryjnych. Jest to koszt około 100 złotych.
Transponder wstrzykiwany jest za pomocą specjalnego pistoletu.