Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie? Sprawdź jakich błędów nie popełniać!

Patrycja

Zdrowie

21.02.2023 13:32

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie? Sprawdź jakich błędów nie popełniać!

Pomiar ciśnienia krwi powinny wykonywać regularnie osoby, które mają problemy z krążeniem. Na szczęście jest to czynność stosunkowo prosta, którą możemy uskuteczniać samodzielnie w domu. Aby wynik pomiaru był prawdziwy, należy przestrzegać tylko kilku podstawowych reguł.

 

Jeśli w naszej apteczce znajduje się ciśnieniomierz, to samodzielnie możemy wykonać pomiar ciśnienia krwi. Pewność, że wynik nie będzie zafałszowany zyskamy dzięki temu, że odpowiednio przygotujemy się do wykonania pomiaru i będziemy przestrzegać kilku zasad. Dzięki poznaniu kilku reguł, będziemy wiedzieć, jak unikać błędów podczas pomiaru i prawidłowo intepretować wyniki.

 

Zdjęcie Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia i jak odczytać jego wynik? Sprawdź jakich błędów nie popełniać! #1

Jak przygotować się do pomiaru?

 • Przed pierwszym użyciem ciśnieniomierza warto dokładnie przeczytać instrukcje obsługi, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje.
 • Pomiaru nie należy dokonywać bezpośrednio po dużym posiłku.
 • Pomiaru nie dokonujemy, kiedy jesteśmy po dużym wysiłku fizycznym lub gdy odczuwamy silny stres.
 • Na 30 minut przed wykonaniem pomiaru nie należy pić kawy i palic papierosów.
 • Przed pomiarem wskazany jest kilkuminutowy odpoczynek w pozycji siedzącej.
 • Nie dokonujemy pomiaru bezpośrednio po kąpieli, kiedy organizm jest rozgrzany lub gdy wróciliśmy ze spaceru i jesteśmy zziębnięci.
 • Wybierzmy do dokonania pomiaru miejsce, w którym będziemy musieli sposobność ułożyć rękę tak, by mankiet znajdował się na wysokości naszego serca.

Zdjęcie Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia i jak odczytać jego wynik? Sprawdź jakich błędów nie popełniać! #2

Podstawowe zasady

 • Pomiaru ciśnienia dokonujemy dwa razy dziennie o stałych porach.
 • Za każdym razem należy wykonać dwa pomiaru w odstępach około 5 minutowych.
 • Pomiarów dokonujemy bezpośrednio przed przyjęciem leków, a także przed jedzeniem.
 • Jeśli mankiet nie znajduje się na tym samym poziomie co serce, możesz użyć ręcznika lub innego miękkiego przedmiotu do podparcia.
 • Przed samym pomiarem, wyprostuj się i weź kilka głębokich oddechów, rozluźnij ciało.

Jak przeprowadzić pomiar ciśnienia?

 • Pomiaru dokonujemy będąc w pozycji siedzącej. Powinniśmy się znajdować w wygodnej pozycji, mieć podparte plecy, rękę odsłonić aż do ramienia i wygodnie ułożyć ją na stole, opierając na łokciu.
 • Mankiet zakładamy na lewą rękę (chyba, ze lekarz zaleci inaczej), w odległości około 1,5 cm od łokcia. Mankiet należy mocno zacisnąć.
 • Przed przyciśnięciem START wyprostujmy się, rękę ułóżmy tak, by dłoń była skierowana do góry.
 • Po naciśnięciu przycisku, nie należy się ruszać, rozmawiać, ani odchylać.

Jak zinterpretować wyniki pomiaru?

Ciśnienie krwi lub ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic w czasie skurczu i rozkurczu serca. W trakcie pomiaru sprawdzany jest także puls, czyli liczba uderzeń serca w ciągu minuty.

Ciśnienie krwi oddziałuje na ściany tętnic, gdy przepływa przez nie krew. Gdy serce się kurczy i wypycha z siebie krew, dokonuje się pomiar ciśnienia skurczowego (wyższa wartość). Normą przyjętą dla ciśnienia skurczowego jest 120. Jeśli nasz wynik  regularnie przekracza 140, mamy nadciśnienie. Jeżeli waha się między 120 a 140, jesteśmy nim zagrożeni i powinniśmy regularnie sprawdzać sobie ciśnienie. Gdy serce rozkurcza się i krew wpływa do niego ponownie, dokonuje się pomiar ciśnienia rozkurczowego (najniższa wartość).Prawidłowa jego wartość to 80. Jeżeli nasz wynik  często osiąga wartość 90, możemy podejrzewać nadciśnienie.

Prawidłowa różnica pomiędzy wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego powinna wynosić od 30 do 50 mmHg. Wysokie wartości ciśnienia tętna, czyli tych różnic (przekraczające 55 mm Hg) u osób po 65. roku życia są uznawane za ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności nerek.

Zdjęcie Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia i jak odczytać jego wynik? Sprawdź jakich błędów nie popełniać! #3

Podczas pomiaru ciśnienia dokona się także pomiar naszego pulsu, za optymalną wartość przyjmuje się 60-70 uderzeń serca na minutę. Wartość tego wyniku ma ogromne znaczenie nie tylko dla jakości i długości naszego życia, ale także tego, w jaki sposób będziemy chorować na serce w przyszłości (jeśli w ogóle), np. osoby z przyspieszonym pulsem w przypadku, jeśli dojdzie do zawału serca przechodzą go ciężej w porównaniu do osób z niską wartością tego pomiaru.  

Zdjęcie Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia i jak odczytać jego wynik? Sprawdź jakich błędów nie popełniać! #4

Do samodzielnego pomiaru ciśnienia krwi najlepiej wybrać w pełni automatyczny aparat, posiadający walidację, czyli potwierdzenie dokładności pomiaru w odniesieniu do wymogów międzynarodowych organizacji certyfikujących, z mankietem zakładanym na ramię.