Tysiące osób straci ulgę rehabilitacyjną! Wszystko przez Nowy Ład!

Ewelina

Podatki

24.01.2023 10:34

Tysiące osób straci ulgę rehabilitacyjną! Wszystko przez Nowy Ład!

Podatnicy PIT i ryczałtu, którzy sami są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, nie odliczą w zeznaniu podatkowym wydatków na cele rehabilitacyjne za 2022 rok. Dotyczy to nawet tych, którzy do tej pory korzystali z takiej pomocy. Wszystko przez Nowy Ład.

Rozliczenie PIT

Już niedługo Urząd Skarbowy udostępni większości podatników wstępnie wypełniony PIT. Po jego otrzymaniu każdy będzie miał 2,5 miesiąca na jego rozliczenie, jednak im złożymy zeznanie szybciej, tym prędzej otrzymamy zwrot podatku (oczywiście, jeśli taki nam przysługuje).

W tym roku warto jednak zweryfikować roczne zeznania podatkowe, bo mogą pojawić się w nich niespodzianki, a wszystko przez wzrost kwoty wolnej od podatku. Nowe przepisy mogą dotknąć nawet 600 tys. osób, które do tej pory miały prawo do ulgi rehabilitacyjnej.

Powodem całego zamieszania jest Polski Ład, a dokładniej ujmując wyższa kwota wolna od podatku, która aktualnie wynosi 30 tys. zł.

“Ulgi w podatku dochodowym dotyczą wyłącznie podatników uzyskujących dochody podlegające opodatkowaniu – podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej odlicza ją od dochodu. Oznacza to, że z ulgi podatkowej nie skorzystają podatnicy, których dochód mieści się w kwocie wolnej od opodatkowania, wynoszącej obecnie 30 tys. zł. Takie osoby nie zapłacą bowiem w ogóle podatku – wyjaśnił portalowi prawo.pl resort finansów.

Zdjęcie Tysiące osób straci ulgę rehabilitacyjną! Wszystko przez Nowy Ład! #1

Czym jest ulga rehabilitacyjna?

Ulga rehabilitacyjna to nic innego, jak odliczenie od uzyskanego dochodu lub w przypadku ryczałtowców przychodu, kwoty wydawanej na cele rehabilitacyjne lub takie, które ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Kto w takim razie nie będzie mógł skorzystać z ulgi? Ulga przepadnie wszystkim osobom, które za 2022 rok nie musiały płacić podatku.

Należą do nich:

  1. Osoby mające dochód za 2022 rok nieprzekraczający 30 tys. zł
  2. Seniorzy z dochodem do 85 528 zł
  3. Osoby do 26 roku życia z dochodem nieprzekraczającym 85 528 zł
  4. Osoby będące rodzicami więcej niż czwórki dzieci (z ulgi w PIT rodzice mogą skorzystać razem, wtedy ulga będzie podwójna, jednak w przypadku dziecka z niepełnosprawnością lub sytuacji, kiedy to rodzice dotąd korzystali z ulgi na rehabilitacyjnej nie będzie już można odliczyć wydatków na rehabilitację)
  5. Podatnicy korzystający z tzw. ulgi na powrót, tylko jeśli ich dochód nie przekroczył 85 528 zł.

Co więcej, dotychczas ulgą rehabilitacyjną były także objęte wydatki na leki, koszt dojazdu na rehabilitację, czy pieluchomajtki. Okazuje się, że realnie takie osoby także nie będą mogły odliczyć od dochodu nawet złotówki, kiedy ich dochód przekracza 30 tys. zł.

Jak podaje resort finansów w 2021 roku z ulgi rehabilitacyjnej skorzystało ponad 600 tys. podatników. Teraz szacuje, że większość z nich nie będzie mogła skorzystać z odliczeń.