Ulga za internet w 2023 roku – ile wyniesie i komu przysługuje?

Ewelina

Podatki

23.01.2023 10:15

Ulga za internet w 2023 roku – ile wyniesie i komu przysługuje?

Rozliczając PIT za 2022 rok można skorzystać z ulgi za internet, jednak nie każdemu ona przysługuje. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niej skorzystać? 

Ulga na internet utrzymywana jest od wielu lat. Z upływem lat jednak nie każdy może z niej skorzystać. Ze względu na powszechny dostęp do sieci, wprowadzono warunki dla podatników chcących skorzystać w ulgi na internet w rozliczeniu PIT-u za 2022 rok.

Ulga za internet- warunki skorzystania

Aby skorzystać z ulgi za internet, trzeba spełnić pewne warunki: odliczenia można dokonać tylko dwa razy i to w latach postępujących po sobie. Zatem w tym roku z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy jeszcze z nie dokonywali odliczenia, bądź zrobili to tylko raz, w zeszłym roku. 

„Ulga przysługuje Ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniosłeś w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet oraz nie korzystałeś z ulgi w latach poprzednich”  - podaje portal podatki.gov.pl.

Odliczenie dotyczy wydatków związanych z używaniem internetu, bez względu na formę korzystania z niego. Dotyczy to zarówno stałych łączy, jak i bezprzewodowych, nawet tych w telefonie. Warto jednak wspomnieć, że ulga nie dotyczy sprzętu i instalacji związanych z siecią. 

Ponadto, że aby skorzystać z ulgi, Internet nie może wcześniej być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów, a także odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ponadto podatnik nie może odliczyć kosztów internetu, wtedy, gdy został on odliczony już od dochodu ani nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. 

Zdjęcie Ulga za internet w 2023 roku – ile wyniesie i komu przysługuje? #1

Ulga za internet - dokumenty

Z ulgi na interent podatnik może skorzystać, wtedy, gdy ma dokumenty, które potwierdzają wydatki na dostęp do sieci, na których powinny znaleźć się informacje:

  • Rodzaj usługi
  • Kwota usługi
  • Dane sprzedającego usługę
  • Dane kupującego

Takim dokumentem mogą być faktury lub rachunki, a także w potwierdzenie zapłaty. 

Ulgę za internet możemy odliczyć w zeznaniach podatkowych takich jak: PIT-28 z załącznikiem PIT/O, PIT-37 oraz PIT-36.