Jak długo dziecko musi jeździć w foteliku?

Martyna

Dziecko

21.01.2023 16:50

Jak długo dziecko musi jeździć w foteliku?

Przez długi okres czasu Kodeks Prawa zakładał, że należy przewozić dziecko w foteliku do osiągnięcia pewnego wieku. Obecnie według przepisów granice stanowi wzrost, a nie wiek dziecka. Wyjaśniamy szczegóły.

Bezpieczeństwo

Od 13.01 zaczynają się ferie zimowe. W tym czasie na drogach jest większy ruch niż zazwyczaj, dlatego funkcjonariusze policji apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy. Szczególną uwagę zwracają na odpowiednie przewożenie dzieci. Jak wynika z badań bardzo ważne jest, aby dziecko było zapięte w foteliku.

Miejsce z tyłu, pośrodku daje dziecku najlepszą ochronę podczas zderzenia bocznego – z powodu oddalenia od strefy uderzenia. Zderzenie boczne jest najczęstszym rodzajem zderzenia na polskich drogach. Tylko w 2021 roku policja odnotowała 7371 zderzeń bocznych pojazdów, w wyniku których 443 osoby zmarły, a 8771 zostało rannych.” – fotelik.info.pl

Prawo

Według obowiązujących przepisów granica wieku dziecka, które musi być przewożone w foteliku nie obowiązuje. Istotna jest natomiast granica wzrostu. Dziecko mierzące mniej niż 150 cm musi jeździć w foteliku. Ponadto fotelik samochodowy musi być dostosowany odpowiednio do wagi i wzrostu dziecka. Zakazane jest, aby dziecko poniżej 3 lat było przewożone bez pasów lub urządzenia przytrzymującego dziecko.

Co więcej prawo zezwala na podróżowanie z dzieckiem zapiętym w foteliku na przednim siedzeniu, skierowane tyłem do kierunku jazdy. Aby odpowiednio dostosować fotelik lub urządzenie przytrzymujące warto udać się po radę do ekspertów.

Wyjątki

Służby mundurowe przypominają, że jedynym wyjątkiem, który zezwala, aby dziecko podróżowało bez fotelika jest odpowiednia waga i wzrost. W przypadku, gdy dziecko ma 135 cm i waży więcej niż 36 kg dozwolone jest jego przewożenie w zapiętych pasach bezpieczeństwa bez konieczności posiadania fotelika.

Natomiast osobami zwolnionymi z nakazu zapinania pasów bezpieczeństwa są:

  •  Kobiety w ciąży
  •  Osoby z zaświadczeniem lekarskim
  •  Funkcjonariusze SOO
  •  Żandarmeria Wojskowa
  •  Taksówkarze
  •  Egzaminatorzy i instruktorze szkół jazdy
  •  Zespoły medyczne

Za niestosowanie się do przepisów prawa grozi mandat w wysokości 300 zł i 6 punktów karnych. Jednak kara pieniężna to nic w porównaniu z zagrożeniem życia.