Wizyta stomatologiczna: Co zrobić, żeby dziecko otworzyło buzię u dentysty?

Martyna P.

Dziecko

13.01.2023 11:06

Wizyta stomatologiczna:  Co zrobić, żeby dziecko otworzyło buzię u dentysty?

Wiele osób dorosłych boi się dentysty i nie przepada za stomatologicznymi wizytami. Na fotelach dentystycznych pojawiają się także najmłodsi, u których stres może być jeszcze większy. Może być to wynikiem traumy lub obawami przed nieznanym. Jak sprawić, aby odczarować złe skojarzenia z dentystą? Jak przygotować dziecko? Co zrobić, żeby dziecko otworzyło buzię u dentysty?

Należy mieć na uwadze, że dzieci są szczególnymi pacjentami. Ich układ emocjonalny stale się rozwija, a układ nerwowy nie jest w pełni wykształcony.

 

Przygotowanie dziecka

Często lęk u małego pacjenta wiąże się z obawą przed nieznanym i niewiedzą. Dziecko nie wie, czego się spodziewać. Jest to dla niego nowa sytuacja. Być może w rozmowach dorosłych słyszy negatywne wypowiedzi na temat wizyt dentystycznych.

Ważne jest, aby przed wizytą porozmawiać z dzieckiem. Opowiedzieć mu o pracy dentysty, o wyposażeniu gabinetu. Zapewnić o swojej obecności i wsparciu. Można obejrzeć film edukacyjny, czy przeczytać bajkę o dentyście.

Dobrym rozwiązaniem jest obejrzenie gabinetu i sprzętu wraz z rodzicem i dentystą przed wykonywanym zabiegiem. Czynność ta wprowadzi swobodę i pomoże odwrócić uwagę malucha.

 

Niespodzianka

Niektórzy dentyści stosują metodę z niespodzianką. Po łagodnym zapoznaniu się informują dziecko o niespodziance, którą otrzyma po zabiegu. Dla niektórych dzieci jest to motywacja do poddania się leczeniu. Drobny upominek mogą przygotować także rodzice. Nie musi być to coś materialnego. Nagrodą może być wspólne wyjście do kina, czy zoo. 

 

Zdjęcie Wizyta stomatologiczna:  Co zrobić żeby dziecko otworzyło buzię u dentysty? #1

Syrop na wyciszenie

Zdarza się, że stres i histeria jest u dziecka tak duża, że dentysta nie podejmuje się leczenia. Wizyta zostaje odroczona, a lekarz dentysta przepisuje łagodny, bezpieczny syrop wyciszający (np. hydroksyzynę) do zażycia przed koleją wizytą.

Lek ten wykazuje działanie nasenne, uspokajające i przeciwlękowe. Zalecana dawka to 0.5-1mg/kg.m.c. w przypadku dzieci. Lek należy zażyć 2 godziny przed zabiegiem. Syrop może podawany być dzieciom po ukończeniu 1 roku życia.

Unikajmy pewnych słów

Ważne jest, aby nie składać obietnic bez pokrycia, gdyż może wywołać do rozczarowanie i zawód. Nie można używać fraz typu: „Nic nie będzie bolało”, „Pani/Pan nic Ci nie będzie robić”, „To zajmie tylko minutkę”.

 

Wybór znieczulenia

Jeśli dziecko boi się strzykawki wybierzmy gabinet, w którym stosowane jest znieczulenie komputerowe. Urządzenie przypomina wyglądem różdżkę lub długopis. Podanie znieczulenia jest delikatne i bezbolesne.