Czy w taksówce można przewozić dziecko bez fotelika?

Martyna

Prawo

21.11.2022 11:25

Czy w taksówce można przewozić dziecko bez fotelika?

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku funkcjonuje w naszym kraju od 1990 roku. Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat oraz punkty karne. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zaostrzyła kary za niewłaściwe przewożenie dzieci. Jak wygląda sytuacja w przypadku przewożenia dziecka taksówką?

 

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 39 ust. 3 Kodeksu drogowego) kierowca ma obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu.

Przepis ten dotyczy samochodów osobowych oraz ciężarowych.

Dodajmy, że odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy dziecko waży więcej niż 36 kg i ma co najmniej 135 cm.

Przypomnijmy, że na początku roku nastąpiła nowelizacja taryfikatora mandatów. Zgodnie z nim za przewożenie dziecka bez fotelika zapłacimy 300 złotych mandatu. 

Poza mandatem kierujący może otrzymać 5 punktów karnych (za jedno dziecko).

Mandat otrzymamy także, gdy fotelik jest nieprawidłowo zamocowany (np. na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną).

 

Zdjęcie Jak przewozić dziecko w taksówce? #1

Czy w taksówce można przewozić dziecko bez fotelika?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda podróżowanie dzieci taksówką, które podlegają pod obowiązek przewożenia w foteliku samochodowym.

Przepisy mówią, że w licencjonowanej taksówce nie ma obowiązku przewożenia dziecka w foteliku.

Dodajmy, że niektóre firmy posiadają na wyposażeniu foteliki samochodowe lub podstawki do przewożenia dzieci. Zapotrzebowanie można zgłosić przed planowanym kursem. W zależności od firmy usługa może być bezpłatna lub dodatkowo płatna (około 20 złotych). 

WAŻNE: W przypadku korzystania z usług przewozu osób – tzw. Ubera konieczne jest użycie fotelika samochodowego.

 

W jakich sytuacjach można przewozić dziecko bez fotelika?

Istnieje kilka sytuacji, w których nie ma konieczności przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Oto one:

  • Dziecko posiada zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że przyczyny zdrowotne nie pozwalają na przewożenie go w foteliku;
  • Dziecko podróżuje autokarem lub autobusem;
  • Dziecko podróżuje pojazdem służb medycznych, Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej;
  • Dziecko waży 36 kg i ma co najmniej 135 cm wzrostu;
  • Gdy w samochodzie na tylnym siedzeniu siedzi trójka dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików, to wówczas dziecko (powyżej 3 roku życia) należy posadzić między fotelikami z zapiętymi pasami (przepis dotyczy aut 5-osobowych).