Zdrowie

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy podczas jazdy autem?

Patrycja

June 18, 2021, 5:30 p.m.

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy podczas jazdy autem?

Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie? Choć przepisy w Polsce nie nakładają na przyszłą mamę takiego obowiązku, dowiedz się, czy powinna ich używać.

Pasy w ciąży- czy trzeba je zapinać podczas jazdy autem?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami o ruchu drogowym, niektóre osoby zwolnione są z obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodem. Należą do nich między innymi kobiety w widocznej ciąży. Oznacza to, że przyszła mama nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa, gdy prowadzi samochód lub jest pasażerem. Podczas kontroli drogowej, policjant nie może żądać od kobiety okazania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego jej stan.

Co na ten temat sądzą eksperci?

Eksperci uważają, że nie oznacza to jednak, że nie powinny ich używać. Jak podaje serwis internetowy moto.pl, eksperci od bezpieczeństwa z Volvo, przeprowadzili testy zderzeniowe z wykorzystaniem wirtualnego manekina kobiety w ciąży. Wyniki eksperymentu są jednoznaczne: zapięcie pasów podczas jazdy samochodem skutecznie chroni kobietę w ciąży oraz nienarodzone dziecko.

Niezapięte pasy to wielkie zagrożenie

Niezapięty pas to zagrożenie życia mamy i dziecka. Statystki są zatrważające: największy odsetek nienarodzonych dzieci umiera na skutek silnych obrażeń lub śmierci matki w wypadku komunikacyjnym.

Gdy pasy nie są zapięte, to wskutek silnego hamowania lub zderzenia, ciało przemieszcza się w samochodzie z ogromną siłą. Kierownica może wbić się w brzuch, a jako pasażer kobieta może nim uderzyć o deskę rozdzielczą.

Pasy w ciąży- zasady bezpieczeństwa

  • Pas musi przytrzymać ciężarną pasażerkę w miejscu. Powinien możliwie najlepiej przylegać do ciała.
  • Pas biodrowy należy przeprowadzić poniżej brzucha, aby go nie gniótł.
  • Pasa barkowego nie wolno wsuwać pod ramię lub za plecy. Należy go przeciągnąć pomiędzy piersiami aż do boku brzucha i dociągnąć.
  • Warto zamontować specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Zwiększy komfort podróżowania i zmniejszy ryzyko urazów przyszłej mamy i dziecka.
  • Fotel samochodowy należy ustawić tak, aby móc sięgać do pedałów i jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą.