Chorwacja wprowadziła euro. Jak zmieniły się ceny?

Martyna

Newsy

19.01.2023 17:33

Chorwacja wprowadziła euro. Jak zmieniły się ceny?

1.01.2023 r. Chorwacja weszła do strefy Schengen oraz zmieniła obowiązującą walutę na euro. Jak się jednak okazuje Chorwaci zamiast informować o polepszeniu sytuacji na rynku mówią o jej pogorszeniu. Czy kryzys w tym kraju jest związany wyłącznie z wprowadzeniem euro?

Inflacja

Przed zmianą waluty Chorwacja zmagała się z inflacją wynoszącą 13,4%. Obecnie wynosi ona 9,2 %. Poszczególne kraje europejskie zmagają się z kryzysem gospodarczym spowodowanym m.in. pandemią koronawirusa, która miała miejsce trzy lata temu.

Chorwaci podkreślają, że ceny wzrosły w górę na każdym szczeblu gospodarki. Jest to najbardziej widoczne w usługach, gdzie wzrost wynosi aż 20%. Za podstawowe produkty spożywcze trzeba zapłacić o 15% więcej. Według mediów ceny żywności wzrosły z dnia na dzień.

Odpowiedzią rządu na zaistniały problem było obniżenie podatku VAT. Ponadto władze rozważają dodatkowe działania mające na celu zmniejszenie cen niektórych produktów np. ropy naftowej.

Zawyżanie cen

Jak się jednak okazuje za zawyżaniem cen stoją przede wszystkim handlowcy. Koszty podstawowych towarów i usług wzrosły o ok. 30%. Taką sytuację eksperci porównują do tzw. efektu cappuccino.

Nazwa tego zjawiska pochodzi z Włoch. W tym kraju cappuccino kosztowało 1500 lirów, co w przeliczeniu wynosi ok. 0,77 eurocentów. Natomiast po przyjęciu przez władze euro, za cappuccino trzeba zapłacić 1 euro. We Francji podobne zjawisko podwyżek cen zostało nazwane „efektem bagietki”.

Poniżej aktualne ceny artykułów spożywczych jednego najpopularniejszych sklepów spożywczych:

Zdjęcie Chorwacja wprowadziła euro. Jak zmieniły się ceny? #2Zdjęcie Chorwacja wprowadziła euro. Jak zmieniły się ceny? #1

Turystyka

Duża część gospodarki w Chorwacji opiera się na turystyce. Kraj ten jest chętnie odwiedzany przez naszych rodaków. Jak wynika z raportu statystcznego:

„CWT oceniła rok 2022 jako „bardzo dobry dla całej branży turystycznej w Chorwacji”. Do 20 września nasz kraj odwiedziło 16.725.963 gości, co stanowi wzrost w stosunku do 2021 r. O 36,77 proc. Oraz 91,93 proc. Rezultatu z 2019 r.” – wskazano” – forsal.pl

Dotychczas za wakacje nad Morzem Adriatyckim trzeba było zapłacić ok. 1500-1800 zł na osobę. W przypadku wyjazdu organizowanego przez biuro podróży koszt ten wynosił ok. 2000 zł.

Przelicznik złotówek na kuny był korzystny dla Polaków. Według obecnego kursu 1 euro to 7,53450 kuny. Jednak w przypadku euro trzeba będzie liczyć się z tym, że ceny za wakacje w Chorwacji znacząco wzrosną.

Czy Chorwaci słusznie zdecydowali się na przyjęcie euro?