Uważaj na detergenty do zmywarki! Niebezpieczne konsekwencje ich stosowania.

Martyna

Styl życia

16.01.2023 17:07

Uważaj na detergenty do zmywarki! Niebezpieczne konsekwencje ich stosowania.

Coraz powszechniejsze staje się posiadanie zmywarek w domach. Jednak mało osób wie, że niektóre detergenty mogą wytwarzać trujące substancje, które przedostają się do naczyń, a w konsekwencji trafiają do naszego organizmu. Wyjaśniamy jakie skutki powoduje ich stosowanie. 

Porządki domowe 

Współcześnie wiele rodzin żyje w ciągłym biegu. Intensywny tryb życia spowodował, że większość Polaków szuka szybkich rozwiązań, aby zaoszczędzić cenny czas. Jest to widoczne zwłaszcza w obowiązkach domowych. Szacuje się, że w Polsce: 

“Prawie każda rodzina posiada pralkę automatyczną, a ponad 1/3 rodzin – zmywarkę.” - chemiaibiznes.com.pl 

Mycie naczyń przez zmywarkę stanowi ogromne ułatwienie dla wielu osób. Jednak używanie zmywarki i konsekwencja posiadania więcej czasu dla siebie to nie jedyna korzyść. Urządzenie spowoduje również: 

  • Oszczędzanie wody 
  • Higienę na najwyższym poziomie 

Zagrożenia 

Na pierwszy rzut oka posiadanie zmywarki w domu wydaje się najlepszą opcją. Jednak po zgłębieniu tematu okazuje się, że istnieje wiele niebezpieczeństw związanych z urządzeniem. Zagrożenia stanowią: 

1. Detergenty 

Eksperci udowadniają, że wiele środków chemicznych stosowanych do czyszczenia zmywarki może mieć negatywny wpływ na nasz stan zdrowia. Na Instagramie Sylwia Panek, znana jako @mama.chemik podkreśla jak niebezpieczne może okazać się stosowanie detergentów. Mogą one nawet wyrządzać szkody w jelitach. 

"Wysokie dawki płynów nabłyszczających zabijały komórki nabłonka jelitowego, mniejsze zwiększały jego przepuszczalność" – @mama.chemik 

Co więcej według badań przeprowadzonych w “The Journal of Allergy and Clinical Immunology"  znaczna grupa osób, która zachorowała na choroby zapalne stosowała nabłyszczacze do zmywarek. Jak wynika z analiz to właśnie one powodują uszkodzenie bariery nabłonkowej jelit. 

Wiele produktów przeznaczonych do nabłyszczania zmywarki zawiera niebezpieczne substancje. Szczególnym zagrożeniem jest etoksylan alkoholi, który jest odpowiedzialny za uszkodzenie nabłonka jelit oraz aktywację genów powiązanych ze stanem zapalnym. 

2. Bakterie i grzyby 

Oprócz niebezpiecznych detergentów naukowcy wykazali, że w gumowych uszczelkach zmywarek mogą występować groźne bakterie. Są to: 

  • Pseudomonas 
  • Escherichia 
  • Acinetobacter 

Są one szczególnie niebezpieczne dla osób ze słabym układem immunologicznym.   

Ponadto badania wykazały, że na uszczelkach znajdowały się również toksyczne grzyby takie jak:

  • Candida
  • Cryptococcus  
  • Rhodotorula

Z pewnością zmywarki nie są złym wyborem, jednak warto regularnie je czyścić oraz stosować detergenty z odpowiednim składem.