Koniec z gąbkami do naczyń?! Niepokojące wyniki badań naukowca!

Martyna

Dom

13.06.2022 12:38

Koniec z gąbkami do naczyń?! Niepokojące wyniki badań naukowca!

Niepokojące dane przedstawił naukowiec z norweskiego instytutu badań żywności Nofima. Mężczyzna twierdzi, że gąbki do mycia naczyń są siedliskiem i wylęgarnią niebezpiecznych bakterii. Ekspert mówił o pewnym rozwiązaniu, które może zastąpić tradycyjne gąbki. Jaki może być bardziej higieniczny sposób mycia naczyń?

 

Gąbki kuchenne siedliskiem miliardów bakterii!

Portal TVN24 cytuje eksperta Tronda Møretrø, który wypowiedział się na temat gąbek do naczyń. Mężczyzna jest autorem badania opublikowanego w Journal of Applied Microbiology.

Mężczyzna podkreśla, że na kuchennych gąbkach może bytować wiele niebezpiecznych bakterii. Jedną z nich jest Salmonella. Bakterie te przenoszą się z gąbek na ludzkie dłonie i przyczyniają się do rozwoju chorób.

„Pojedyncza gąbka może pomieścić większą liczbę bakterii, niż jest ludzi na Ziemi” – twierdzi Trond Møretrø.

Naukowiec zawraca również uwagę, że gąbki długo wysychają, gdyż pochłaniają i zatrzymują dużo wilgoci.

Wyniki badań naukowca pokazują, że nie ma znaczenia jak długo, jak dokładnie i jak często myje się gąbkę.

Podkreśla on, że na gąbce znajduje się wiele resztek jedzenia, przez co dochodzi do namnażania się mikrobów.

 

Zdjęcie Koniec z gąbkami do naczyń?! Niepokojące wynika badań naukowca! #1

Szczotka lepsza od gąbki?

Badania naukowców opierały się na analizie gąbek kuchennych oraz szczotek kuchennych. Naukowcy zebrali gąbki kuchenne od 20 osób mieszkających w Portugalii oraz 35 szczotek i 14 gąbek od osób mieszkających w Norwegii.

Wyniki badań pokazały, że szczotka kuchenna pozostawiona do wyschnięcia na noc może znacząco zmniejszyć ilość bakterii Salmonella.

Natomiast w przypadku gąbek – nie ma znaczenia długość suszenia oraz warunki przechowywania.

Ogólny poziom bakterii był niższy w używanych szczotkach niż w gąbkach.

„Szczotka bardzo szybko schnie, dlatego też szkodliwe bakterie giną. Ponadto większość szczotek posiada uchwyt, który zapobiega bezpośredniemu kontaktowi dłoni z potencjalnie szkodliwymi bakteriami, w przeciwieństwie do gąbek” – wyjaśnia naukowiec z Norwegii.

 Okazuje się, że podgrzewanie gąbki w kuchence mikrofalowej lub jej gotowanie może przyczynić się do ograniczenia niektórych patogenów. Można zastosować także czyszczenie gąbek mydłem lub mycie ich w zmywarce.

Ekspert podkreśla jednak, że sposoby te nie pozwalają na całkowite pozbycie się bakterii. Zalecane jest ich częste zmienianie lub stosowanie szczotki kuchennej.

A Wy czego używanie do ręcznego mycia naczyń?

Zdjęcie Koniec z gąbkami do naczyń?! Niepokojące wynika badań naukowca! #2