Dlaczego warto być sobą? I nie zmieniać się dla innych!

Justyna
Człowiek
15.01.2023 17:17
Dlaczego warto być sobą? I nie zmieniać się dla innych!

Strach przed krytyką, odrzuceniem i brakiem akceptacji często sprawia, że wolimy dostosować się do innych, niż pokazać prawdziwą twarz. Jak się jednak okazuje, udawanie kogoś innego może zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu.

Szkody dla zdrowia psychicznego

Robienie rzeczy, na które nie ma się ochoty, ukrywanie swoich prawdziwych uczuć lub emocji, a nawet zmienianie się dla kogoś. Jeśli nie są Ci obce te zachowania, warto zastanowić się nad zmianą swojego sposobu działania.

Negatywne efekty udawania kogoś innego podkreśla amerykański psycholog i psychoterapeuta Carla Rogersa. Uważa on, że może to poważnie szkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu i prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.

Ważne jest, aby na co dzień pozostawać autentycznym. Życie w zgodzie ze sobą sprawia, że z jednej strony akceptujemy i zaspokajamy własne potrzeby i emocje, a z drugiej utrzymujemy poprawne relacje z innymi.

Po co udajemy?

W codziennym życiu często udajemy kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy. Zmieniamy swoje zachowanie, tłumimy emocje i uczucia. Wynika to z potrzeby, by dostosować się do innych i zachowywać tak jak większość. Robimy to, ponieważ zwycięża w nas obawa, lęk, strach przed krytyką i odrzuceniem, a przecież wszyscy chcemy być akceptowani i lubiani.

Choć wydaje nam się to wygodne, postępowanie wbrew sobie i udawanie kogoś, kim nie jesteśmy prowadzi do braku samoakceptacji. Spada poczucie naszej wartości, pewność siebie, tracimy do siebie szacunek, stajemy się coraz bardziej sfrustrowani i zamknięci w sobie. A to prosta droga do doznania poważnych szkód psychicznych.

Warto być sobą!

Życie w zgodzie ze sobą, szczerość wobec siebie, bez udawania, to gwarancja harmonii i wewnętrznego spokoju. Nasze zachowanie nie musi podobać się wszystkim, a nawet jeśli stracimy przez to kilku znajomych lub rozstaniemy się z partnerem, może to doprowadzić do bezcennych rezultatów.

Takie podejście do życia wymaga sporo wysiłku. Warto jednak pracować nad sobą każdego dnia, robić to na czym nam zależy i dążyć do realizacji swoich celów. Autentyczność i szczerość poprawiają nasze samopoczucie, co pomaga w osiągnięciu szczęścia w życiu.

Czy Waszym zdaniem warto być sobą?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną