Czego nie robić podczas kolędy?

Martyna

Styl życia

15.01.2023 17:04

Czego nie robić podczas kolędy?

W życiu wielu chrześcijan bardzo ważna jest coroczna wizyta duszpasterska, czyli tzw. kolęda. W mediach spora grupa osób zastanawia się ile pieniędzy przygotować oraz na jakie tematy nie rozmawiać z księdzem. Odpowiadamy czego nie powinno się robić podczas kolędy.

Tradycja kolędy

Kolęda polega na odwiedzinach duszpasterskich odbywających się w domach parafian po świętach Bożego Narodzenia. Ma ona na celu pobłogosławić dom oraz domowników na cały rok. Pierwsze wzmianki na temat kolędowania pochodzą ze starożytnego Rzymu. Zwyczaj ten został rozpowszechniony w okresie średniowiecza. Według badaczy w kościele katolickim nastąpiło to ok. XIII w.

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie nie przyjąć kapłana do domu. Jak wynika ze statystyk:

Ponad połowa Polaków przyjmuje księdza po kolędzie. Raport KAI. Choć mieszkańcy miast coraz częściej unikają kolędy, to według Katolickiej Agencji Informacyjnej w ubiegłym roku księdza z wizytą duszpasterską przyjęła ponad połowa Polaków. Najczęściej na wsiach i niewielkich miejscowościach.” – kobieta.onet.pl

Czego nie robić podczas kolędy :

1. Nie bać się kapłana

Co ciekawe część osób wyznaje, że boi się księdza. Należy jednak pamiętać, że kapłan to też człowiek jak każdy z nas dlatego odradzamy niepotrzebny stres związany w wizytą duszpasterską.

2. Kłamać, że wszystko jest w porządku

Może się okazać, że działania instytucji kościoła nie są zgodne z naszymi przekonaniami. Wtedy warto zdobyć się na szczerą rozmowę z księdzem i wyjaśnić co nam leży na sercu.

3. Nie chować domowników

W niektórych domach część rodziny chce uczestniczyć w wizycie duszpasterskiej, a część nie. Nie warto zatem chować domowników, którzy nie chcą być obecni na kolędzie w innych pokojach i udawać, że nie ma ich w domu. Każda osoba ma prawo decydować czy chce porozmawiać z księdzem. Nie jest to żaden przymus.

4. Nie dawać pieniędzy

Dla niektórych wiernych może być to szok ale nie ma żadnego obowiązku, który mówi, że za wizytę duszpasterską trzeba księdzu zapłacić. Jeżeli ktoś ma ochotę dać kopertę to może to zrobić, jednak nie można do tego nikogo zmusić.

5. Nie trzymać choinki na siłę

Księżą podkreślają, że trzymanie choinki do czasu kolędy nie jest konieczne. Może się okazać, że niemal wszystkie igły opadły, dlatego nie jest wskazane trzymanie choinki na siłę.

Warto zastosować te rady, aby wizyta duszpasterską przebiegła bezproblemowo.