Piątek trzynastego - dlaczego jest pechowy?

Agnieszka

Styl życia

13.01.2023 14:17

Piątek trzynastego - dlaczego jest pechowy?

W polskiej kulturze, jak i w wielu innych, które znamy, istnieje wiele przesądów, a jednym z nich jest piątek trzynastego. To właśnie ten dzień uważany jest za najbardziej pechowy i przynoszący najwięcej nieszczęść. Choć większość osób raczej przymyka oko na rzeczywisty wpływ tej daty na nasze życie i nie wierzy w przesąd, to i tak piątek trzynastego owiany jest legendą. 

Skąd jednak wziął się ten przesąd i dlaczego to akurat w piątek trzynastego mają spadać na nas nieszczęścia?

Dlaczego piątek trzynastego miałby być pechowym dniem?

Strach przed piątkiem trzynastego “fachowo” nazywa się paraskewidekatriafobią. Słowo „paraskevi” oznacza piątek, „dekatreis” natomiast oznacza trzynaście. 

Na pytanie, dlaczego to akurat piątek trzynastego jest pechowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak istnieje teoria, która uważana jest za genezę powstania tego przesądu.

Legenda głosi bowiem, że w piątek 13 października 1307 roku, po aresztowaniu templariuszy, którzy zostali kłamliwie oskarżeni przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo, mistrz zakonu Jacques de Molay tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V. Przesąd miałby wziąć się właśnie z tego przeklęcia, ponieważ rok później obaj już nie żyli.

O tym jednak, że data ta jest powiązana z wspomnianym wydarzeniem i jest uosobieniem pechowności, zaczęto mówić dopiero na początku XX wieku. 

Z biegiem lat do legendy o duchowości piątku trzynastego dopisywano kolejne wydarzenia (zazwyczaj zmyślone), które tylko potęgowały narastający przesąd, aż do dzisiaj.

Okazuje się bowiem, że w to, iż piątek trzynastego jest dniem pechowym wierzy się nie tylko w Polsce, ale i w  Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny; a także w zdecydowanej większości krajów anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. 

Piątek trzynastego w 2023 roku

W tym roku piątek trzynastego wypada 13 stycznia i 13 października. Powodem tego jest fakt, że bieżący rok zaczął się od niedzieli. To właśnie od pierwszego dnia w roku zależy, kiedy wypadnie piątek trzynastego, co można zobaczyć na poniższym zestawieniu. 

Zdjęcie Piątek trzynastego - dlaczego jest pechowy? #1
Źródło:Wikipedia