Białe małżeństwo. Na czym polega? Kto i dlaczego je zawiera?

Agnieszka

Związki

16.01.2023 14:01

Białe małżeństwo. Na czym polega? Kto i dlaczego je zawiera?

 

Białym małżeństwem potocznie nazywa się związek osób, które nie współżyją ze sobą, jednak zachowują pozostałe aspekty związku romantycznego - razem mieszkają, wspierają się, są ze sobą. Jedynym założeniem, które różni taki związek od związku “tradycyjnego” jest fakt powstrzymywania się od bliskości cielesnej.

Białe małżeństwo nie musi oznaczać pary, która jest w związku formalnym. Tym terminem określa się też związki niesformalizowane. Białe małżeństwo zawiera się jedynie poprzez słowną "umowę" z partnerem. 

Kto decyduje się na białe małżeństwo?

Związek pozbawiony bliskości cielesnej ma szansę powodzenia tylko wtedy, gdy oboje partnerów jest przekonana, że właśnie w ten sposób chcą żyć. W momencie, w którym jedna z osób ma wątpliwości, bardzo trudno utrzymać taki związek. 

Względy religijne

Białe małżeństwo występuje w społeczeństwie częściej, niż może nam się wydawać. Brak chęci do współżycia ma bowiem wiele podłoży. Osoby, które decydują się na bycie ze sobą w związku bez współżycia mogą należeć na przykład do osób wierzących, które chcą skupić się jedynie na swojej duchowości.

Aseksualizm lub zaburzenia seksualne

Inną grupą osób, które żyją ze sobą bez zbliżeń fizycznych są osoby aseksualne, które w ogóle nie są zainteresowane seksem. Możliwe również ze niechęć przed seksem wywołują zaburzenia seksualne takie jak problem z erekcją. Mężczyźni chorujący na impotencję często wolą całkowicie zrezygnować ze współżycia, niż narażać się na porażkę.

Złe doświadczenia

Bywa też, że powodem rezygnacji ze zbliżeń są przeżyte traumy (przemoc seksualna), lub silny stres, złe doświadczenia z przeszłości. 

Białe małżeństwo w Kościele katolickim - czy jest dozwolone? 

Pomimo tego, że część osób decyduje się na białe małżeństwo ze względów duchowych, Kościół katolicki ma na ten temat jasne zdanie. Okazuje się, że ślub katolicki nie jest uznawany przez kościół za ważny, jeśli w małżeństwie nie ma współżycia.

Kościół katolicki zaleca jednak zawieranie białych małżeństw osobom, które są jeszcze przed ślubem lub są w innych związkach niesakramentalnych, czyli na przykład zawarły po rozwodzie ślub cywilny z nowym partnerem i z nim mieszkają.

Zgodnie z zasadami prawa kanonicznego tylko wtedy osoby takie mogą przystąpić do komunii. 

Czy białe małżeństwo ma sens?

Osoby odczuwające naturalny pociąg seksualny, które z jakiegoś powodu powstrzymują się od współżycia, mogą na co dzień odczuwać frustrację. Potrzeby seksualne są bowiem naturalną częścią życia większości ludzi, a bliskość seksualna z partnerem jest czynnikiem, który tworzy mocną więź, a którego nie da się zastąpić. 

 Istnienie białych małżeństw nie jest jednak wymysłem dzisiejszych czasów, a osoby, które nie chcą współżyć istnieją od dawna:

- Białe małżeństwa istniały właściwie od zawsze, nie jest to więc coś nowego. Stosunkowo nowe jest natomiast nasze rozumienie miłości jako romantycznej więzi zawierającej w sobie dużą dawkę erotyzmu. W związku z tym zmieniły się również oczekiwania dotyczące związku. O ile kiedyś seks bywał traktowany jako obowiązek współmałżonków, tak dzisiaj sytuacja, gdy zaczyna go brakować, staje się problematyczna.” - mówiła seksuolożka Karolina Piotrowska w rozmowie z WP.