Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Co się zmieni w przepisach?

Martyna P.
Newsy
29.11.2022 11:09
Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Co się zmieni w przepisach?

Prawdopodobnie niebawem zostanie zniesiony w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego. Taki scenariusz przedstawił Mateusz Morawiecki podczas konferencji z dziennikarzami. Co dokładnie zmieni się po oficjalnym ogłoszeniu tej decyzji?

 

Na wstępie przypomnijmy, że stan epidemii funkcjonował w Polsce od 20 marca 2020 roku.

Pod koniec kwietnia 2022 roku Adam Niedzielski ogłosił, że stan epidemii przejdzie w połowie maja 2022 roku w stan zagrożenia epidemiologicznego (który funkcjonuje do dziś).

Zniesienie stanu epidemii rząd uzasadnił poprawą stanu epidemiologicznego w Polsce, zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszeniem liczby osób hospitalizowanych.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

 

Co premier sądzi o zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego?

28.11.2022 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego. Premier został zapytany przez dziennikarzy, czy rząd bierze pod uwagę zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce.

Okazuje się, że jest to bardzo prawdopodobne. Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd nie wyklucza ogłoszenia tej decyzji już w styczniu. Premier dodał, że Covid-19 nie stanowi tegoroczną jesienią już tak dużego zagrożenia.

Decyzja ma zostać podjęta po konsultacji ze specjalistami.

„Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdjęcie Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Co się zmieni w przepisach? #1

 

Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego – co się zmieni?

Zniesienie stanu epidemiologicznego w Polsce będzie wiązać się ze zniesieniem obostrzeń, które funkcjonują obecnie. Co dokładnie się zmieni?

  • Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego przestaną obowiązywać przepisy dotyczące pracy zdalnej. Zgodnie z art. 3 Ustawy (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie przez określony czas pracy zdalnej.

 

  • Przypomnijmy, że do 31 grudnia 2022 roku obowiązuje nakaz noszenia maseczek w placówkach medycznych (szpitale, apteki, przychodnie). Gdy stan zagrożenia epidemiologicznego zostanie zniesiony, nakaz ten przestanie obowiązywać;

 

  • Po oficjalnym ogłoszeniu decyzji przestaną obowiązywać zasady udzielania zaległego urlopu;

 

  • Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego prawdopodobnie przestaną obowiązywać certyfikaty covidowe.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną