Nawet -20 stopni. Nadchodzi ostra zima!

Martyna

Newsy

27.11.2022 20:25

Nawet -20 stopni. Nadchodzi ostra zima!

Synoptycy zapowiadają, że w przyszłym tygodniu czekają nas mgły, mżawki oraz chłód. W pierwszej połowie grudnia pojawi się srogi mróz ze śniegiem. Przedstawiamy prognozę pogody na pierwszą połowę grudnia.

 

Zima w pełni 

W najbliższych dniach do naszego kraju dotrą masy powietrza z tzw. zgniłego wyżu, który przybędzie znad Rosji. Spowoduje on, że pogoda będzie mglista oraz wystąpią mżawki wraz z opadami śniegu. 

 Na początku tygodnia (28 – 30.11.2022) na północnym wschodzie pojawi się deszcze ze śniegiem. Natomiast na obszarze całej Polski pojawią się mgły i mżawki. Synoptycy przewidują, że w połowie tygodnia warunki atmosferyczne się pogorszą. Można się spodziewać coraz silniejszego wiatru ze wschodu. Z kolei pod koniec tygodnia opady śniegu mają wystąpić na północy oraz południu kraju. 

Nadchodzący mróz 

W najbliższych dniach temperatura na wschodzie Polski ma się utrzymywać ok. 0 ℃, a w drugiej połowie ma spaść poniżej -2 i – 3 ℃ W zachodniej stronie kraju temperatura ma się utrzymywać na plusie i wynieść 3-5 ℃. Jak przewidują meteorolodzy będzie to ostatni tydzień, gdzie termometry pokażą dodatnią temperaturę. W kolejnych dniach możemy spodziewać się mrozu. 

Według ekspertów w Polsce w pierwszej połowie grudnia może pojawić się mróz sięgający - 20 ℃, który przybędzie ze wschodu. Synoptycy zapewniają, że mimo wszystko jest to pozytywna prognoza, gdyż ostry chłód wystąpi przede wszystkim na terenie Rosji, Białorusi i Ukrainy. Temperatura w pierwszej połowie grudnia może tam spaść poniżej -30 ℃.  

Pierwsza połowa grudnia 

Według prognoz długoterminowych w kolejnym tygodniu (5 – 11.12.2022) mogą wystąpić słoneczne dni. Chmury wraz z mgłami mają opaść, jednak temperatury pozostaną bez zmian. Nadal będą występować opady śniegu wraz z deszczem. Biorąc pod uwagę obecne prognozy, synoptycy przewidują, że być może czekają nas tzw. białe święta. 

W tym czasie służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku, dlatego zarówno w przypadku kierowców jak i pieszych funkcjonariusze proszą o zachowanie rozwagi.