Nadchodzi rewolucja w opakowaniach!

Agnieszka
Prawo
28.11.2022 11:03
Nadchodzi rewolucja w opakowaniach!

Komisja Europejska postanowiła zareagować na fakt, że wiele krajów członkowskich, w tym Polska, do tej pory nie wdrożyła unijnych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Z tego względu już w środę Komisja Europejska ma zamiar przedstawić projekt rozporządzenia zmieniający gospodarkę odpadami po opakowaniach. Rozporządzenie to ma dotyczyć wszystkich krajów UE jednocześnie.

Kraje UE nie dotrzymały terminów

Polak ma już dwuletnie opóźnienie we wdrażaniu dyrektyw odpadowych czy SUP (ang. single use plastics). Na liście spóźnialskich znajduje się jednak wiele innych krajów. Zniecierpliwiona Komisja Europejska postanowiła więc działać i w środę przedstawi rozporządzenie, które będzie musiało zostać wprowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie.

“Skutkiem będzie bezpośrednie stosowanie tego aktu prawnego w krajach członkowskich po jego uchwaleniu i wejściu w życie. To odpowiedź KE na problemy w terminowej implementacji dyrektyw przez kraje członkowskie, w tym Polskę. Nadal nie mamy przepisów krajowych wdrażających dyrektywę SUP i art. 8a dyrektywy odpadowej z 2018 r. w zakresie ROP, co coraz bardziej oddala nas od reformującej się w tym zakresie Europy.” - mówi dr Katarzyna Barańska w rozmowie z “Rzeczpospolitą”. 

Co zakładają nowe przepisy

Komisja Europejska chce, aby we wszystkich krajach członkowskich producenci opakowań tworzyli opakowania nadające się do recyklingu w ekonomiczny sposób. Co więcej, KE przewidziała, że producenci koszty wprowadzenia zmian będą chcieli przerzucić na konsumentów. Od razu więc zapowiedziała ograniczenie takiej możliwości.

"Bruksela chce walczyć z zalewającymi rynek jednorazowymi opakowaniami, a także z przerzucaniem kosztów utylizacji odpadów z opakowań, ostatecznie wprowadzanych na rynek przez biznes – na konsumentów, bo dziś to oni płacą większą część kosztów gospodarki odpadami. Biznes się mocno sprzeciwiał" — czytamy w “Rzeczpospolitej”. 

Już za jakiś czas rynek opakowań przejdzie więc diametralne zmiany. Opakowania, jakie znamy, przejdą do lamusa i zostaną zastąpione opakowaniami, które nadają się do recyklingu w łatwy i tani sposób. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną