Koniec Tarczy Antyinflacyjnej. Będzie skok cen paliw?

Justyna
Prawo
27.11.2022 19:07
Koniec Tarczy Antyinflacyjnej. Będzie skok cen paliw?

Od 1 stycznia 2023 r. ma wrócić 23-proc. podatek VAT na paliwa. Czy w związku z tym czeka nas podwyżka cen na stacjach?

Powrót do pełnej stawki VAT

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do tarczy antyinflacyjnej i nakazała przywrócenie stawki podatku VAT w pełnej wysokości m.in. na paliwa. Dotychczas Bruksela przymykała na to oko, ale dla rządu w Warszawie, który zapowiadał przedłużenie tzw. tarcz, to sygnał, że taki stan rzeczy nie może trwać dłużej.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 r. zapłacimy więcej za paliwa, bo przestanie obowiązywać obniżka VAT z 23 do 8 proc. Będzie to z pewnością dotkliwa zmiana dla Polaków.

Sytuacja po 1 stycznia 2023

Rząd przekonuje jednak, że po 1 stycznia nie grozi nam skokowa podwyżka i tak już wysokich cen na stacjach paliw. Premier Mateusz Morawiecki mówił:

"Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw".

Warto przypomnieć, że gdy rząd obniżył od 1 lutego tego roku podatek VAT na paliwa z 23 do 8 proc., z dnia na dzień ich ceny zauważalnie spadły o kilkadziesiąt groszy na litrze.

Składowe ceny paliw

Podatek VAT to tylko jedna ze składowych ceny paliwa, którą kierowcy płacą na stacjach. Największy udział ma oczywiście cena produktu kupowanego w rafineriach, potem akcyza i właśnie VAT. Do tego mamy jeszcze opłatę paliwową i opłatę emisyjną.

Tendencje na rynkach światowych, czyli ceny ropy naftowej, paliw gotowych i relacja dolara do złotego na ten moment są sprzyjające.

Dlatego analitycy rynku paliw zwracają uwagę, że jest jeden sposób, aby rzeczywiście udało się uniknąć podwyżki cen paliw po podniesieniu stawki VAT do poprzedniego poziomu.

Kluczowa marża

Kluczową składową, na którą bezpośredni wpływ mają właściciele stacji paliw, stanowi marża.

Marża detaliczna jest obecnie bardzo wysoka, co wynika z ostatniego spadku cen ropy naftowej, paliw na rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) i umocnienia złotego. Wyższa jest też marża hurtowa. Zdaniem analityków ich redukcja od nowego roku pozwoli na pewno osłabić wzrost cen z tytułu zmiany stawki VAT.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną