Wielkie zmiany w sklepach i hotelach! Unia Europejska wprowadza nowe wytyczne!

Martyna P.
Newsy
12.03.2024 8:45
Wielkie zmiany w sklepach i hotelach! Unia Europejska wprowadza nowe wytyczne!

Unia Europejska podjęła decyzję w sprawie plastikowych opakowań. Zdecydowano o wprowadzeniu zakazu. Komunikat w tej sprawie został wydany 4 marca 2024 roku. Przedstawiamy szczegóły.

Koniec z plastikowymi opakowaniami

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zdecydowały o wprowadzeniu zakazu umieszczania w foliowych opakowaniach warzyw i owoców. Zakaz ten będzie także dotyczył dodatków do potraw takich jak jednorazowe ketchupy, sosy oraz środków higienicznych. W plastikowe opakowania nie będą mogły być pakowane różne napoje i żywność.

Nowe przepisy będą dotyczyły również hoteli. Obsługa nie będzie mogła oferować gościom produktów kosmetycznych w plastikowych opakowaniach.

Parlament Europejski postanowił, że do 2029 roku kraje członkowskie będą musiały zapewnić selektywną zbiórkę co najmniej 90% jednorazowych plastikowych butelek i metalowych puszek. Państwa Unii Europejskiej będą musiały także wdrożyć system kaucyjny.

W komunikacie wspomniano również o tym, firmy będą musiały unikać w opakowaniach podwójnych denek , ścianek i wykorzystywania nieproporcjonalnie dużych opakowań.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Po otrzymaniu zielonego światła od państw członkowskich w Radzie oraz Parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska nowe przepisy zostaną opublikowane w dzienniku UE i zaczną funkcjonować 18 miesięcy po opublikowaniu.

Unia Europejka zalewana jest plastikowymi odpadami

Podjęte kroki mają na celu redukcję plastikowych odpadów. Rada podkreśla, że bez odpowiednich kroków do 2030 roku ilość plastikowych opakowań (odpadów) zwiększy się o 46%. Okazuje się, że w ostatnich latach ilość plastikowych odpadów z opakowań wzrosła o 19%.

Zdjęcie Wielkie zmiany w sklepach i hotelach! Unia Europejska wprowadza nowe wytyczne! #1

Ceny jednorazowych opakowań w górę! 

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2024 roku w życie weszły przepisy wprowadzające dodatkowe opłaty do wyrobów z plastiku. Konsekwencją tego będą podwyżki cen żywności kupowanej na wynos oraz zamawianej z dostawą.

Autorem nowego rozporządzenia jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ustawa zakłada wprowadzenie dodatkowych opłat do wyrobów z plastiku.

Rozporządzenie zawiera stawki opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Mowa o kubkach na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemnikach na żywność (w tym pojemnikach typu fast food).

Obowiązek płacenia nałożony będzie na przedsiębiorców, którzy wydają klientom plastikowe wyroby (jedzenie na wynos, jedzenie na dowóz).

Przepisy rozporządzenia przewidują, że:

  • w przypadku kubków na napoje (w tym ich pokrywek i wieczek) opłata ma wynieść 20 groszy,

  • do pojemników na żywność doliczane będzie 25 groszy.

Nowe przepisy są elementem unijnego projektu single use plastic”. Bazuje on na ograniczeniach dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.

Jego celem jest zachęcenie przedsiębiorców do pakowania żywności w opakowania przyjazne dla środowiska.

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska postanowiła wprowadzić zakaz umieszczania warzyw i owoców w foliowych opakowaniach.
  • Zakaz obejmie również dodatki do potraw takie jak jednorazowe ketchupy, sosy oraz środki higieniczne pakowane w plastik.
  • Plastikowe opakowania nie będą mogły być używane do pakowania różnych napojów i żywności.
  • Do 2029 roku kraje członkowskie muszą zapewnić selektywną zbiórkę co najmniej 90% jednorazowych plastikowych butelek i metalowych puszek.
  • Firmy będą musiały unikać w opakowaniach podwójnych denek, ścianek i wykorzystywania nieproporcjonalnie dużych opakowań.
  • Przepisy wejdą w życie 18 miesięcy po opublikowaniu.
  • Bez odpowiednich działań, do 2030 roku ilość plastikowych odpadów zwiększy się o 46%.
  • Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują przepisy wprowadzające dodatkowe opłaty do wyrobów z plastiku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną