Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona przez Policję. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jakie zagrożenia występują w danym regionie Polski. Ponadto sami możemy zgłosić niepokojącą sytuację. Do wyboru mamy aż 24 kategorie zagrożeń. Przed zbliżającym się sezonem zimowym funkcjonariusze Policji proszą o pomoc i przyłączenie się do projektu.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem, które pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. z udziałem obywateli.
Ty także możesz zgłosić zagrożenie!
Zaniepokojona osoba zgłasza zagrożenie na Mapie, Policja weryfikuje sygnały. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania. Funkcjonariusze po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa składa się z 24 kategorii. Najpopularniejszymi są zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym (niewłaściwa infrastruktura, nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości).
Znajdziemy także kategorie tj.:
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych;
- używanie środków odurzających;
- akty wandalizmu;
- dzikie wysypiska;
- kłusownictwo;
- wypalanie traw;
- nielegalne rajdy samochodowe;
- nielegalna wycinka drzew;
- i wiele innych
Na oficjalnej stronie Policji czytamy, że informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw, wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
„Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji”- czytamy w oficjalnym komunikacie.
Uratuj komuś życie!
W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym rośnie ryzyko wychłodzenia organizmów osób bezdomnych. Na niskie temperatury narażone są osoby pozostające w kryzysie bezdomności w związku nieporadnością życiową, czy problemami alkoholowymi.
Policja apeluje do obywateli o dołączenie się do akcji i wskazywanie na mapie miejsc, w których przebywają takie osoby. Dzięki naszej inicjatywie czyjeś życie może zostać ocalone.
Funkcjonariusze Policji podkreślają, że zgłoszenie zajmuje kilka chwil. Należy nanieść zagrożenie na mapie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
Oczywiście w razie bezpośredniego zagrożenia życia danej osoby konieczne jest niezwłoczne zawiadomienie odpowiednich służb.
Zachęcamy do wzięcia udziału! Odsyłamy na oficjalną stronę May zagrożeń Bezpieczeństwa. Sprawdź TUTAJ.