Rząd rozdaje pieniądze na remonty!

Justyna
Dofinansowania
26.11.2022 12:06
Rząd rozdaje pieniądze na remonty!

Potrzeby mieszkaniowe w Polsce wciąż są bardzo duże. Nie każdego stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, a tym bardziej na zakup mieszkania z własnych środków.

Pomysły na poprawę sytuacji

Kwestia dostępności mieszkania to istotny problem społeczny. Jak wskazują badania, zwiększenie liczby mieszkań na wynajem jest korzystne nie tylko dla lokatorów, ale dla całej gospodarki, łagodzi, bowiem konsekwencje kryzysów.

Funkcjonuje kilka pomysłów na poprawę możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych polskich rodzin. W czołówce są m. in. nałożenie dodatkowego podatku od niewykorzystanych zasobów mieszkaniowych na ich właścicieli, co miałoby zmusić ich do wstawienia mieszkań na rynek, czy tzw. PRS-y budowane przez fundusze inwestycyjne. Samorządy rozważają także własne projekty budowy mieszkań, w tym mieszkań pod wynajem. 

Potencjał w „pustostanach”

Największy potencjał upatrywany jest w zwiększeniu dostępności lokali mieszkalnych tzw. „pustostanów”, mieszkań, które obecnie nie są wynajmowane i nie są zamieszkałe przez właścicieli oraz ich rodziny, lub mieszkania należące do gmin, ale będące w stanie niepozwalającym na ich zamieszkanie. Jak mówi wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, tylko w Warszawie w tym roku wyremontowano ok 1800 lokali tego typu.

W obecnej sytuacji gospodarczej, gminy mogą prowadzić inwestycje dostosowujące zasób mieszkaniowy z własnych środków lub starać się o dofinansowanie z Funduszu Dopłat, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie na tworzenie, bądź modernizowanie mieszkaniowego zasobu gminy.

Możliwe dofinansowania

Inwestycje w mieszkalnictwo komunalne ze wspomnianego funduszu finansowane są na terenie całej Polski. Program realizowany jest na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych. Dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało niemal 28 tys. lokali mieszkalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla osób bezdomnych, a kolejne 12 tys. jest w trakcie realizacji. Od 2007 r. BGK przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości 3,4 mld zł, co pozwoliło na współfinansowanie ponad 2 tys. przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości ponad 7 mld zł.

Wnioski o finansowe wsparcie można składać przez cały rok. Zgodnie z przepisami ustawy, rozpatruje je bank, a ich kwalifikacja następuje w okresie od lutego do końca września każdego roku.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną