Kiedy będzie można rozliczyć PIT za 2022 r.?

Martyna

Newsy

27.11.2022 17:31

Kiedy będzie można rozliczyć PIT za 2022 r.?

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim rozpoczynają się rozliczenia podatkowe. Rząd wprowadził reformy, które uspokoją wiele osób. Jak donosi resort finansów większość rozliczy skarbówka.

Obowiązujące reformy

Tego roku rząd wprowadził dwie reformy : Polski Ład oraz Niskie Podatki. Spowodowały one kłopot wielu osobom, które nie wiedzą w jaki sposób powinny się rozliczyć. Według przepisów emeryci będą mieli najprostsze zadanie, ponieważ władze podniosły kwotę wolną od podatku do 30 tys.

Natomiast osoby pracujące, które korzystały z ulgi dla klasy średniej są w gorszej sytuacji. Jednak z najnowszych założeń od przyszłego roku to skarbówka przeliczy podatek dwa razy i wybierze najkorzystniejsza opcje dla podatnika.

W jaki sposób rozliczyć PIT ? 

Do rozliczenia podatku należy wziąć pod uwagę wszystkie uzyskiwane dochody, które zostały przyznane w danym roku. Dużym ułatwieniem ma być nowa usługa Twój e-PIT, która będzie dostępna dla podatników od 15.02.2023 roku. Co ważne w przyszłym roku na rozliczenie będzie więcej czasu niż zwykle - termin mija 2 maja (przypadku PIT-37, PIT-36, PIT-36L czy PIT-37). Z kolei w przypadku PIT-28, PIT-16A termin na złożenie zeznania w 2023 r.

Umożliwi ona wypełnienie deklaracji w systemie, a następnie będzie można ją zaakceptować lub zmienić i przykładowo skorzystać z wybranych ulg podatkowych. Podatnicy mają również możliwość złożenia deklaracji rocznej w formie papierowej do urzędu skarbowego. 

Ulgi podatkowe

Podatnicy tak jak dotychczas będą mogli rozliczyć się indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku przyznania odpowiedniej ulgi przez państwo należy złożyć wniosek w formie papierowej do urzędu skarbowego lub poprzez platformę Twój e-PIT.

Warto podkreślić, że emeryci również muszą rozliczyć się z osiąganych dochodów, a ZUS tego za nich nie zrobi.

Zwrot nadpłat

Wszelkie nadpłaty będą wypłacane w zależności od formy rozliczenia. W przypadku złożenia deklaracji przez usługę Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu 45 dni od złożenia oświadczenia. Dla osób, które złożyły PIT w formie papierowej w urzędzie skarbowym czas zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące.

Przykładowo w rozliczeniu rocznym podatnicy mogą liczyć na duży zwrot kwoty. Osoby pracujące mogą otrzymać nawet 600 zł, a emeryci 700 zł. Z pewnością usługa elektroniczna i pomoc urzędów skarbowych ułatwią rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych wielu Polakom.