Nowy rok wiąże się ze sporządzeniem zeznania podatkowego. Warto przypomnieć sobie najważniejsze kwestie, aby proces też odbył się bezproblemowo. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych informacji.
Rozliczanie PIT za 2023 rok
Rozliczenia można dokonać w tradycyjny sposób, wykorzystując papierowe druki lub używając komercyjnych programów do rozliczeń PIT. Dostępna jest także rządowa usługa Twój e-PIT.
Od kiedy można składać PIT za 2023 rok?
Deklaracje PIT można składać już od 1 stycznia 2024 roku. KAS udostępni zeznania 15 lutego 2024 r. w aplikacji Twój e-PIT, to właśnie od tego dnia będzie liczony termin na dokonanie zwrotu podatników, którzy złożyli swoje deklaracje przed tym dniem.
Jeśli deklarację złożymy w okresie 1 styczeń - 15 luty, to i tak przyjmuje się, że deklaracja PIT została złożona dopiero 15 lutego.
Do kiedy rozliczyć PIT za 2023 rok?
Ostateczny termin złożenia deklaracji takich jak PIT-28 PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 to 30 kwietnia 2024 r.
Urząd może rozliczyć PIT za nas
Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników udogodnienie. Chodzi o osoby rozliczające się na drukach PIT-37 oraz PIT-38. Wprowadzona została usługa Twój e-PIT. Na platformie udostępniane są przygotowane dla podatników rozliczone zeznania podatkowe. Ministerstwo Finansów prześle rozliczenia 15 lutego 2024.
Osoby rozliczające się na innych drukach (PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-28, PIT-16A) NIE MOGĄ skorzystać z takiej opcji.
Czy można zmodyfikować zeznania przygotowane przez Urząd?
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wypełnia zeznanie roczne za podatnika w wersji elektronicznej, a następnie udostępnia je podatnikowi do wglądu, z możliwością uzupełnienia, zatwierdzenia lub odrzucenia.
Aby KAS wypełniła nasze elektroniczne zeznanie roczne, nie musimy składać żadnych wniosków.
Urząd Skarbowy przygotował dla podatników zeznania podatkowe, które dostępne są na Platformie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl
Podatnicy mogą zmodyfikować, zatwierdzić lub odrzucić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.
Ten termin jest kluczowy
Jeżeli podatnik nie zmodyfikuje lub nie zatwierdzi zeznania PIT-37 lub PIT-38 do 30 kwietnia 2024, wówczas zostanie ono wysłane do urzędu skarbowego automatycznie – czyli zostanie złożone.
Potwierdzeniem złożenia zeznania elektronicznego PIT jest otrzymanie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).
Jak się rozliczyć online?
Podatnicy mają 3 sposoby rozliczenia:
- Logowanie profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem;
- Za pomocą Aplikacji mObywatel;
- Z wykorzystaniem danych autoryzacyjnych tj. numer PESEL lub NIP. (Aby skorzystać z tej metody należy przygotować informację o kwocie przychodu z rozliczenia).
Ile czeka się na zwrot podatku?
Podatkowa nadpłata podatku dokonywana jest w terminie do 45 dni od dnia złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Jeśli podatnik złoży zeznanie w tradycyjne- papierowej formie Urząd wypłaci zwrot w ciągu 3 miesięcy.
W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT – termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące. Dodajmy, że nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej.
Czas oczekiwania na zwrot liczony jest od momentu złożenie deklaracji. Pamiętajmy, że im wcześniej złożymy PIT, tym wcześniej otrzymamy pieniądze.
WAŻNE: Powyższe terminy są terminami maksymalnymi. Urząd Skarbowy może wypłacić środki wcześnie