Do kiedy złożyć PIT? Nietypowy termin w 2023 roku.

Justyna
Podatki
17.04.2023 16:37
Do kiedy złożyć PIT? Nietypowy termin w 2023 roku.

Niedługo mija termin rozliczenia PIT za rok 2022. Jeśli złożenie deklaracji podatkowej jeszcze przed Tobą koniecznie zapoznaj się z treścią naszego artykułu!

PIT za 2022 rok

Każdy podatnik, który uzyskiwał przychody w roku podatkowym 2022, musi złożyć odpowiednią deklarację PIT. Czas na to jest jednak ograniczony. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z rozliczeniem PIT 2023.

Do kiedy można składać deklarację?

Ministerstwo Finansów udostępnia do wglądu deklaracje podatkowe 15 lutego. Następnie podatnicy są z zasady zobowiązani do składania rozliczenia do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli jednak 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, ostatnim dniem na złożenie zeznania jest pierwszy dzień roboczy następujący po dniu lub dniach wolnych.

Oznacza to, że w praktyce termin na zeznanie podatkowe za 2022 rok upływa 2 maja 2023 roku. 

Jak złożyć zeznanie?

Zeznanie podatkowe za rok 2022 podatnicy mogą złożyć na 3 sposoby:

  • przez usługę Twój e-PIT,
  • przez e-Deklaracje,
  • tradycyjnie, w formie papierowej (zeznanie można zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub przesłać pocztą na jego adres).

Twój e-PIT najchętniej wybieraną usługą

Najpopularniejszy obecnie wśród podatników jest Twój e-PIT, w przypadku którego fiskus sam przygotowuje wypełnione zeznanie podatkowe. Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Do 2 maja 2022 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeśli tego nie zrobią, to zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Jak podpisać PIT?

W przypadku formy papierowej dokument należy podpisać własnoręcznie.

Natomiast jeśli korzystamy z usługi Twój e-PIT, aby podpisać dokument, trzeba zalogować się do serwisu e-Urząd Skarbowy. Należy w tym celu użyć profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Kiedy Urząd Skarbowy wypłaca pieniądze?

Im wcześniej złożymy deklarację PIT za 2022 rok tym szybciej możemy liczyć na zwrot nadpłaty podatku. Co ważne, liczy się także sposób w jaki to zrobimy.

Zwrot nadpłaty otrzymasz w terminie do:

3 miesięcy (około 90 dni) od dnia złożenia zeznania - jeżeli zeznanie zostało złożone w formie papierowej,

45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli zeznanie zostało złożone za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną