Wskaźnik Drwala. Ile burgerów kupimy za płacę minimalną?

Justyna

Newsy

25.11.2022 21:06

Wskaźnik Drwala. Ile burgerów kupimy za płacę minimalną?

Kanapka Drwala jest w tym roku droższa o kilkadziesiąt procent. Na tę podwyżkę natychmiast zareagowali internauci, tworząc Wskaźnik Drwala, nawiązujący do kultowego Wskaźnika Big Maca.

Ceny poszły w górę

Inflacja dotarła nawet do sieci McDonald's. Przekonali się o tym miłośnicy oferty zimowej, w której od środy 23 listopada pojawiła się kanapka Drwala.

Klasyczna kanapka Drwala kosztuje 24,90 zł. Tyle samo trzeba zapłacić za wersję z kurczakiem. Z kolei burger Drwala z żurawiną jest wyceniony na 26,40 zł. Najwięcej natomiast zapłacimy za podwójną kanapkę Drwala - 29,90 zł.

To podwyżki rzędu 40-50 proc., czyli jeszcze wyższe niż inflacja, która według najnowszego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wyniosła w październiku 17,9 proc. rdr.

Drwal nową „twarzą inflacji"

Okazuje się, że internauci zamienili znany Wskaźnik Big Maca na... Wskaźnik Drwala. Dzięki niemu dowiadujemy się, ile kanapek Drwala możemy kupić za płacę minimalną.

W 2012 r. kanapka Drwala kosztowała 11,90 zł. Wówczas najniższa krajowa opiewała na 1111,86 zł netto, a co za tym idzie można było za nią kupić 93 kultowe burgery.

Dużo korzystniej prezentuje się Wskaźnik Drwala za 2021 r. Wówczas za płacę minimalną można było kupić 115 burgerów. Jednak były to czasy przed rekordową inflacją.

Z kolei w 2022 r. płaca minimalna wynosi 2363,56 zł netto. Zatem przy cenie 24,90 zł możemy sobie pozwolić na 94 kanapki Drwali. Zaledwie o jedną więcej niż dekadę temu.

Zdjęcie Nowy wskaźnik inflacji dla Polaków! Wskaźnik Drwala zastąpi Wskaźnik Big Maca?! #1
Źródło: https://mcdonalds.pl/nasze-menu/teraz-w-maku/burger-drwala/

Czym jest Big Mac Index?

Wskaźnik Big Maca (ang. Big Mac Index), na którym wzorowali się nieformalni twórcy Wskaźnika Drwala, powstał w 1986 r. z inicjatywy „The Economist". To indykator siły nabywczej pieniądza, stosowany zazwyczaj w odniesieniu do dolara. Wybór nie był przypadkowy – Big Mac to standardowy i popularny produkt, dostępny niemal na całym świecie.

Zdjęcie Nowy wskaźnik inflacji dla Polaków! Wskaźnik Drwala zastąpi Wskaźnik Big Maca?! #2
https://mcdonalds.pl/nasze-menu/burgery-i-wrapy/bigmac/

Tegoroczny Wskaźnik Big Maca wskazuje, że złoty jest niedowartościowany względem dolara o 30 proc. W ciągu roku cena tej kanapki wzrosła o 18 proc. (do 14,50 zł). Jest to najwyższa podwyżka na świecie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.