Ostrzeżenie GIS. Ten produkt sprzedawany w popularnej drogerii może być niebezpieczny!

Justyna

Newsy

26.11.2022 9:16

Ostrzeżenie GIS. Ten produkt sprzedawany w popularnej drogerii może być niebezpieczny!

GIS informuje, że jeden ze świątecznych produktów oferowanych przez sieć Rossmann może być niebezpieczny dla zdrowia. Firma już wstrzymała jego sprzedaż. Produkt został również wycofany ze sklepu internetowego. 

GIS wydał ostrzeżenie

W próbkach szklanek z motywem bałwanka, zbadanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stwierdzono wysokie poziomy migracji ołowiu i kadmu – przekazał w piątek Główny Inspektorat Sanitarny. 

W ostrzeżeniu publicznym dotyczącym wyrobu do kontaktu z żywnością GIS podał, że chodzi o zestawy dwóch sztuk szklanek świątecznych "eloy Christmas SZKLANKA 300 ML" o numerze partii 061132 170 oraz kodzie 8 720573 443425.

Importerem produktu z Chin dla Rossmann SDP sp. z o.o. ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź jest Koopman International b.v. Distelweg 88, 1031-HH Amsterdam, Holandia.

Zdjęcie Ostrzeżenie GIS. Ten produkt sprzedawany w popularnej drogerii może być niebezpieczny! #1
https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-wyrobu-do-kontaktu-z-zywnoscia-stwierdzenie-wysokiego-poziomu-migracji-olowiu-i-kadmu-z-obrzeza-szklanek-z-motywem-balwanka-wchodzacych-w-sklad-zestawu-szklanek-swiatecznych-2-szt

Sprzedaż została wstrzymana

GIS podał, że firma Rossmann wstrzymała dystrybucję kwestionowanych szklanek. Produkt został również wycofany ze sprzedaży internetowej. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające. 

W zaleceniach dla konsumentów wskazano, że "nie należy używać szklanek wskazanych w komunikacie do spożywania żywności".  

Ołów - zagrożenie dla zdrowia

Ołów jest dla nas toksyczny i w zbyt wysokich ilościach może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Uszkadza przede wszystkim układ nerwowy, osłabia kości oraz często prowadzi do bezpłodności.

Trzeba też dodać, że najbardziej podatne na toksyczne działanie ołowiu są dzieci oraz kobiety w ciąży. Dodatkowo u dzieci ołów wchłania się z przewodu pokarmowego w większym stopniu niż u dorosłych.

Szkodliwość kadmu

Kadm jest pierwiastkiem należącym do metali ciężkich, który nawet w niewielkich ilościach zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Charakteryzuje się wysoką toksycznością i odkłada się w różnych narządach, gdyż nasz organizm nie radzi sobie z jego wydalaniem. W związku z tym łatwo odkłada się w nerkach i wątrobie.

Bardzo rzadko dochodzi do ostrego zatrucia, wywołanego dostarczeniem wysokiej dawki kadmu w krótkim czasie. Częściej obserwuje się przewlekłe zatrucie kadmem (nazywane kadmicą). Stan ten może stosunkowo długo przebiegać bez wystąpienia żadnych objawów.