Adwent 2022: Czego nie można robić w tym czasie?

Justyna

Newsy

26.11.2022 9:58

Adwent 2022: Czego nie można robić w tym czasie?

Adwent w Kościele katolickim zaczyna się 1 grudnia, ale wiele osób już czuje ducha świąt. Co można, a czego nie można robić w Adwencie?

Znaczenie Adwentu

Adwent to okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia.  Ma być okresem ciszy i spokoju, przygotowującym wiernych do jednego z najważniejszych duchowych przeżyć w roku, jakim jest dla katolików Boże Narodzenie.

Wbrew mniemaniu wielu osób, nie jest to jednak czas pokuty jak Wielki Post i nie należy się w jego trakcie specjalnie zamartwiać. Adwent powinien być czasem radosnego oczekiwania oraz zadumy.

Kluczowe pytania w tym czasie

Co można, a czego nie można robić w Adwencie? Odpowiadamy na pytania, które zwykle pojawiają się w tym okresie.

Kiedy w Adwent obowiązuje post?

W każdy piątek, tak jak w inne piątki w ciągu roku, katolik powinien powstrzymać się od pokarmów mięsnych i nie należy się bawić, czyli na przykład iść na dyskotekę.

Czy w Adwent można iść na dyskotekę?

W piątki obowiązuje post. W pozostałe dni Adwentu, można organizować huczne zabawy. Choć Kodeks Prawa Kanonicznego tego nie zabrania, tradycyjnie w Polsce w Adwent jednak nie wypada chodzić na imprezy lub koncerty.

Czy w Adwent można pić alkohol i jeść słodycze?

Zalecane jest znaczne ograniczenie niepotrzebnych zakupów w tym czasie, szczególnie jeśli utrudniają wysiłki katolików w kierunku zbawienia. Można więc na przykład zrezygnować z zakupu i spożywania alkoholu lub jedzenia słodyczy.

Choć akurat te ostatnie są z Adwentem nierozłącznie związane. Popularne kalendarze adwentowe wypełnione są czekoladkami, z których powinno się brać jedną, dzień po dniu, odmierzając czas pozostały do świąt Bożego Narodzenia. Jedna czekoladka dziennie symbolizuje adwentowe ograniczenie się.

Kiedy można ubrać choinkę?

Według tradycji przystrajanie choinki powinno odbywać się w dniu wigilii Bożego Narodzenia, a więc 24 grudnia. Ponieważ dzień przed Bożym Narodzeniem to moment ostatnich przygotowań do świąt, dlatego też to właśnie wtedy rodziny zazwyczaj ubierają choinkę w domu.