Dron sprawdzi czy korzystasz z telefonu w trakcie jazdy!

Martyna

Newsy

22.11.2022 18:55

Dron sprawdzi czy korzystasz z telefonu w trakcie jazdy!

Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy jest realnym zagrożeniem na drogach. W związku z narastającym problemem policja zapowiada wykorzystanie nowoczesnych technologii do kontroli kierowców. Przedstawiamy szczegóły nowej metody wykorzystywanej przez funkcjonariuszy.  

Kary za korzystanie z telefonu 

Statystki policyjne pokazują, że wielu kierowców na polskich drogach lekceważy przepis dotyczący korzystania z telefonów w trakcie jazdy samochodem. Służby przestrzegają, że rozmowa z telefonem w dłoni lub pisanie wiadomości stwarza realne zagrożenie na jezdni. Szacuje się, że policjanci zatrzymują za takie wykroczenie prawie 100 tys. kierowców rocznie.  

Konsekwencje tych działań będą surowe karane. Do 17 września 2022 roku mandat za to wykroczenie wynosił 500 zł i 5 punktów karnych. Natomiast po zmianie przepisów kierowcy będą musieli zapłacić nadal karę w wysokości 500 zł, ale tym razem otrzymają 12 punktów karnych.  

Drony zweryfikują!  

Wielu kierowców uważa, że mogą bezkarnie korzystać z urządzenia mobilnego w trakcie jazdy. Tłumaczą się, że w razie zauważenia policji, telefon można schować. Na szczęście służby znalazły sposób, który pomoże wyłapać łamiących prawo kierowców. Metodą na kontrolowanie kierowców mają być wykorzystywane drony ze specjalną  kamerą  przybliżającą. Pozwoli ona na obserwację poczynań osób prowadzących pojazd.  

Co ciekawe urządzenie jest oficjalnie używane przez Policję stosunkowo od niedawna. Szczegółowe zasady użycia ustalono dopiero w 2019 r. Mimo, że  służby korzystały z nich już ok. 10 lat wcześniej. Drony są najdłużej wykorzystywane przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, które powstało w 2013 r.   

Czy to naprawdę działała?  

Pierwsza próba tej techniki odbyła się przy współpracy ze Służbą Ratownictwa Specjalistycznego. Urządzenie wykazało, że kierowcy bardzo często sięgają po telefon w korku. Funkcjonariusze podczas przeprowadzenia testów nałożyli 13 mandatów. Efekty badania, wykazały, że czuła kamerą zdała egzamin i jest w stanie weryfikować działania osób prowadzących pojazd.  

Z pewnością wykorzystanie nowoczesnych technologii ułatwi pracę  służbą mundurowym w Polsce. Pozostało mieć nadzieję, że kierowcy potraktują poważnie zalecenia funkcjonariuszy i będą jeździć odpowiedzialnie.