Prąd na kartę: zapłać za energię z góry i kontroluj swoje rachunki.

Martyna P.
Newsy
22.11.2022 8:56
Prąd na kartę: zapłać za energię z góry i kontroluj swoje rachunki.

Wiele osób jest zaniepokojonych cenami surowców na Polskim rynku. Polacy obawiają się srogiej zimy ze względu na wysokie ceny opału. Ceny energii także dają się we znaki. Na europejskich rynkach znalazły się jednak pewne rozwiązania, które pozwalają na świadome i kontrolowane zużycie energii. O jakie systemy chodzi?

Na wstępie warto wspomnieć, że łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego wyniósł w 2022 roku ok. 24% w stosunku do poprzedniego roku.

Na europejskich rynkach są pewne rozwiązania, których celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zużycia prądu oraz nakierowanie na świadome kierowanie zasobami tj. Smart grid, czy aplikacja pomiarowa Energy Guardian. 

 

Zdjęcie Prąd na kartę: zapłać za energię z góry i kontroluj swoje rachunki. #1

Prąd na kartę - prąd pre-paid

Europejski rynek wychodzi z propozycją rozwiązania jakim jest licznik przedpłatowy. System ten cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. System ten chętnie stosowany jest w mieszkaniach na wynajem oraz domkach letniskowych. 

Użytkownik deklaruje ile chce zapłacić za prąd i doładowuje licznik. Do lokalu dostarczana jest zadeklarowana ilość prądu. Konsument korzysta z energii do czasu wyczepiania abonamentu. Użytkownicy mogą na bieżąco kontrolować zużycie i podejmować świadome decyzje.

Płatność za energię odbywa się za pomocą karty elektronicznej, tokena lub klucza, które można "uzupełnić" w sklepie bądź za pośrednictwem Internetu.

Licznik można doładować dowolną kwotą.

Użytkownik wykupuje daną ilość kilowatów (w formie kodu), a następnie przy pomocy klawiatury na liczniku wprowadza kod, by załadować urządzenie.

Prąd zazwyczaj dostępny jest po 15 minutach lub najpóźniej następnego dnia (w zależności od formy doładowania). 

Sprzedawcy oferują dwa typy liczników – do układu jednofazowego i trójfazowego. 

Instalacja licznika jest zazwyczaj płatna.

Koszt licznika zależy od rodzaju układu pomiarowo-rozliczeniowego: Licznik jednofazowy średni koszt to 450 złotych, licznik trójfazowy średni koszt to 750 złotych. 

O montażu licznika pre-paid decyduje Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Licznik pozwala na bieżące kontrolowanie zużycia energii i świadome oszczędzanie. Liczniki pozwalają na pełną kontrolę nad wydatkami. 

Warto wspomnieć, że niwelowanie zużycia energii wpływa korzystnie nie tylko na nasze portfele, ale także na środowisko (emitowanie gazów cieplarnianych).

 

 

Co możemy zrobić, aby obniżyć rachunki?

  • Wybierajmy sprzęty o klasie oszczędności A****;
  • Zadbajmy, aby wszystkie źródła światła były energooszczędne;
  • Wyciągajmy z prądu ładowarki, których nie używamy;
  • Gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy;
  • Zmienić taryfę lub dostawcę energii;
  • Zainwestować w fotowoltaikę, pompę ciepła lub ocieplenie domu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną