Dziś akcja „Telefony” - 5 tys. policjantów sprawdzi, czy nie rozmawiamy przez telefon kierując

Agnieszka

Lifestyle

Jan. 25, 2019, 8:48 a.m.

Dziś akcja „Telefony” - 5 tys. policjantów sprawdzi, czy nie rozmawiamy przez telefon kierując

W piątek na ulicach Polski pojawi się 5 tysięcy dodatkowych policjantów, których zadaniem będzie sprawdzanie, czy nie rozmawiamy przez telefon jadąc samochodem. Policja przypomina, że podczas kierowania pojazdem powinniśmy korzystać z zestawu głośnomówiącego.

Zdjęcie Dziś akcja „Telefony” - 5 tys. policjantów sprawdzi, czy nie rozmawiamy przez telefon kierując #1

"Trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. Nawet jeśli trwa to tylko kilka sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego, z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów" – napisano w komunikacie Policji.

Co grozi za niestosowanie się do przepisów?

Karą za rozmawianie przez telefon trzymając telefon w ręce, jest zazwyczaj 200 zł mandatu oraz 5 punktów karnych.

Policja ostrzega, że rozmawianie przez telefon, pisanie SMS, czy sprawdzanie informacji trzymając telefon w ręce, bardzo mocno rozprasza naszą koncentrację. Chwila nieuwagi sprawia, że nie zachowuje bezpiecznej odległości od pojazdu przed nami, a nasza jazda nie jest płynna. Często prowadzi to do tragicznych wypadków.

Warto więc nie tylko dziś, ale każdego dnia za kółkiem korzystać z zestawu głośnomówiącego.