Kontrole antysmogowe: Anonimowe zgłoszenia i do 5 tys. zł grzywny!

Martyna

Prawo

18.11.2022 8:32

Kontrole antysmogowe: Anonimowe zgłoszenia i do 5 tys. zł grzywny!

Jakiś czas temu rozpoczął się sezon grzewczy. Wczoraj w Polsce pojawiły się pierwsze opady śniegu, a temperatura znacznie spadła. Lada chwila trzeba będzie jeszcze bardziej podkręcić temperaturę. Niektórzy do ogrzania swoich domów wykorzystują niedozwolone surowe, materiały. Ruszają wzmożone kontrole antysmogowe, które mogą skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego, wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących podejrzanego zadymienia w Polsce. W związku z tym funkcjonariusze wzmocnili kontrole i do analizy szkodliwości dymu wykorzystują drony.

Wyposażenie dronów pozwala na analizę składu dymu. Na tej podstawie można ustalić, czy w lokalu spalane są szkodliwe materiały.  

 

Termiczne przekształcanie odpadów – konsekwencje

W ustawie o odpadach (art. 191) i uchwale antysmogowej znajdują się informacje dotyczące materiałów/surowców, którymi można palić w piecu.

Treść art. 191 Ustawy o odpadach mówi, że termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią odpadów może skutkować nałożeniem grzywny albo karą aresztu.

Osoba, która dopuszcza się takiego czynu i stwarza realne zagrożenie dla zdrowia innych, może odpowiadać za przestępstwo.

 

 

Zdjęcie Kontrole antysmogowe: Anonimowe zgłoszenia i do 5 tys. zł grzywny! #1

Anonimowe zgłoszenia i kontrole antysmogowe

Ponadto w Polsce kwestie palenia piecach regulują uchwały antysmogowe.

Uchwała antysmogowa to przepisy przyjęte przez sejmiki danych województw, które mają za zadanie ograniczyć zanieczyszczenia biosfery.

Określają one m.in. rodzaj lub jakość paliw, które można stosować, parametry emisji instalacji, a także sposób lub cel wykorzystania paliw objętych ograniczeniami.

Właśnie ruszają wzmożone kontrole antysmogowe, których celem jest weryfikacja jakości i rodzaju paleniska.

Okazuje się, że kontrole mogą odbywać się między 6:00 a 22:00. Obiekty, które zajmują się działalnością gospodarczą mogą spodziewać się kontroli przez całą dobę.

Dodajmy, że kontrolowana osoba musi udostępnić lokal do kontroli.

Kontrole będą odbywać się po otrzymaniu anonimowych zgłoszeń przesłanych za pośrednictwem Internetu, poczty oraz telefonicznie.

Zgłoszenia można kierować do urzędu gminy lub straży miejskiej.

 

Nawet 5 tysięcy złotych kary!

W razie nieprawidłowości kontrolerzy mogą pouczyć właściciela w ramach wykroczenia.

Ponadto mogą przyznać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Okazuje się, że kontrolerzy mogą także wnioskować do sądu o nałożenie kary administracyjnej.

Wówczas może być to grzywna do 5 tysięcy złotych, miesiąc ograniczenia wolności lub kara aresztu (od 5 do 30 dni).