Wraz z nadejściem sezonu grzewczego na horyzoncie pojawia się także problem smogu. Problem ten od dawna przybiera już coraz większą skalę. Z tego względu Unia Europejska zaczęła konstruować nowe normy dotyczące między innymi palenia w kominkach. Jakie ograniczenia wprowadziły więc ustawy antysmogowej? Poznaj szczegóły.
Ograniczenia z korzystania z urządzeń grzewczych
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że w Polsce ograniczenia w korzystaniu z urządzeń grzewczych różnią się w zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy. W poszczególnych województwach bowiem problem smogu przybiera inną skalę.
Przepisy dla właścicieli urządzeń grzewczych w 2024 roku
Woj. dolnośląskie: od lipca zakaz korzystania z kotłów i pieców, które nie spełniają standardów klasy 3 pod względem emisji pyłów.
Woj. śląskie: zakaz korzystania z kotłów, które są eksploatowane od 5 do 10 lat, licząc od daty produkcji.
Woj. zachodniopomorskie: zakaz używania kotłów bezklasowych.
Woj. kujawsko-pomorskie: zakaz używania kotłów i pieców, które nie posiadają klasy emisji.
Woj. pomorskie: od września zakaz używania pieców, kominków i kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych klasy 3.
Woj. wielkopolskie: zakaz użytkowania kotłów bezklasowych.
Woj. podkarpackie: obowiązek wymiany kotłów użytkowanych od 5 do 10 lat, jeśli nie spełniały one normy PN-EN 303-5:2012.
Woj. lubuskie: kotły i piece klasy 1 i 2 muszą być wymienione zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012.
Woj. małopolskie: od maja nakaz wymiany wszystkich bezklasowych kotłów na drewno lub węgiel na urządzenia, które spełniają aktualne standardy emisji.
Przepisy dla właścicieli urządzeń grzewczych w latach późniejszych:
Woj. dolnośląskie: od 1 lipca 2028 r. zakaz korzystania z kotłów i pieców, które nie spełniają standardów klasy 3 i 4 pod względem emisji pyłów.
Woj. wielkopolskie: od 1 stycznia 2026 r. zakaz użytkowania pieców i kominków które nie są zgodne z wymogami Ekoprojektu.
Woj. mazowieckie: od 1 lipca 2028 r. zakaz użytkowanie kotłów klasy 3 i 4.
Woj. łódzkie: obowiązek wymiany kotłów, które nie spełniają norm klasy 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012.
Woj. lubuskie: od 1 stycznia 2027 r. zakaz korzystania z pieców i kominków, które nie spełniają standardów Ekoprojektu.
Woj. świętokrzyskie: od 1 lipca 2026 r. zakaz korzystania z pieców i kominków, które nie spełniają standardów Ekoprojektu.
Woj. opolskie: od 1 stycznia 2030 r. Obowiązek wymiany kotłów i pieców bezklasowych. Od 2036 r. wszystkie urządzenia grzewcze muszą być zgodne z normami Ekoprojektu.
Za złamanie przepisów nawet 5000 zł grzywny
Obostrzenia w użytkowaniu urządzeń grzewczych, które już obowiązują, zakładają wysoką karę grzywny za ich nierespektowanie.
Jeśli łamanie przepisów zostanie wykryte, to może się to skończyć karą grzywny w wysokości nawet 5000 zł. Przepisy antysmogowe egzekwowane są przez lokalne władze administracyjne.