Apteczne NOWOŚCI. Tych 12 leków możesz jeszcze nie znać.

Patrycja
Kobiece dolegliwości
24.10.2022 16:02
Apteczne NOWOŚCI. Tych 12 leków możesz jeszcze nie znać.

Rynek farmaceutyczny dynamicznie się rozwija i zmienia. Chociaż producentom leków zależy na tym, by trafić do każdego pacjenta poprzez reklamy pojawiające się w Internecie, telewizji i radio, to nie każdy z nas jest na bieżąco z nowościami. Oto kilka produktów, które w niedalekim odstępie czasu pojawiło się na aptecznych półkach.

Pirolam Intima Vag

Pirolam Intima Vah to dopochwowe tabletki zawierające klotrymazol. Jest to lek na grzybicze infekcje intymne usuwający jej najczęstsze objawy, jakimi są świąd, upławy, pieczenie oraz ból. Klotrymazol, który jest substancją czynną leku, należy do grupy leków zwanych imidazolami. Ma szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego, znaczy to, że niszczy grzyby i hamuje ich wzrost. Jest skuteczny wobec drobnoustrojów takich jak: dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Tabletki  Pirolam Intima Vag stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Lek można stosować od 16 roku życia.

Zdjęcie Apteczne NOWOŚCI. Tych leków możesz jeszcze nie znać. #1

Iladiamed

Lek Iladiamed to żel łagodzący stany zapalne pochwy oraz stany zapalne żołędzi prącia u mężczyzn. Substancjami czynnymi żelu są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Produkt leczniczy  wykazuje działanie odkażające i znieczulające. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Wykazuje działanie przeciwko bakteriom (w tym Chlamydium i Mycoplasma), grzybom, drożdżakom (np. Candida albicans), pierwotniakom (np. rzęsistkom Trichomonas sp.), wirusom lipofilnym (np. wirus opryszczki pospolitej Herpes simplex), a także inaktywuje wirusy zapalenia wątroby typu B (HBV) i HIV. Wskazaniem do jego stosowania są stany zapalne w obrębie narządów płciowych, działanie antyseptyczne przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu oraz przed cewnikowaniem.

Zdjęcie Apteczne NOWOŚCI. Tych leków możesz jeszcze nie znać. #2

Lakcid Enterol

Lakcid Entero to lek probiotyczny zawierający jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakteryjnych Saccharomyces boulardii w dawce 250mg. Drożdże probiotyczne Saccharomyces boulardii stosuje się w leczeniu ostrych biegunek infekcyjnych, biegunek, które występują w zespole jelita drażliwego oraz w zapobieganiu biegunkom podróżnych, przy kuracjach antybiotykowych. Wspomagająco także w leczeniu zakażenia Helicobacter pylori i Clostridum difficil. Lek Lakcid Enterol przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 6 miesiąca.

Octenisept Oral Mono

Octenisept Oral Mono to lek w formie płynu do stosowania w jamie ustnej zawierający jako  substancję czynną oktenidyny dwuchlorowodorek, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Preparat stosuje się w celu czasowego zmniejszenia liczby bakterii w jamie ustnej, zahamowania tworzenia się płytki nazębnej oraz w przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej u dorosłych.

Zdjęcie Apteczne NOWOŚCI. Tych leków możesz jeszcze nie znać. #3

Benzydamine Neo-angin i Benzydamine Neo-angin forte

Benzydamine neo-angin to lek przeznaczony do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Substancją czynną jest chlorowodorek benzydaminy, która zależnie od wariantu produktu leczniczego występuje w dwóch dawkach: 1 ml roztworu zawiera 3 mg benzydaminy chlorowodorku lub 1 ml roztworu zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku. Chlorowodorek benzydaminy należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), o właściwościach przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Wskazaniem do jego stosowania jest ostry ból gardła, stany zapalne gardła, krtani, dziąseł, języka i błon śluzowych, zaczerwienienie i obrzęk w jamie ustnej, zakażenia bakteryjne i wirusowe, stany po zabiegach, afty i  choroby przyzębia.

Rapidentin

Rapidentin to lek roślinny do tymczasowego złagodzenia bólu zęba, które substancją czynną jest olejek goździkowy. Lek stosuje się u osób dorosłych, miejscowo na bolącą część zęba, uważając, by nie podrażnić nim błony śluzowej.

Contril

Contril to syrop o smaku wiśniowym, który hamuje odruch kaszlu w drogach oddechowych, nie wpływając bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 2 lat do stosowania w leczeniu nieproduktywnego, suchego, uporczywego kaszlu w przebiegu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych,  a także kaszlu poinfekcyjnego. Substancją czynną jest lewodropropizyna o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli.

Zdjęcie Apteczne NOWOŚCI. Tych leków możesz jeszcze nie znać. #4

Neobiotic

Neobiotic zawiera antybiotyk do stosowania zewnętrznego, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne zarówno na bakterie Gram(dodatnie) jak i Gram(ujemne). Substancją czynną jest neomycyna w postaci aerozolu na skórę w dawce 11,72mg neomycyny na 1g zawiesiny.  Preparat zalecany jest do stosowania przy niewielkich zakażeniach skóry pochodzenia bakteryjnego, owrzodzeniach i oparzeniach, skaleczeniach, otarciach, drobnych ranach i w miejscach po ukąszeniu owadów.

Dermocort

Dermocort to lek do stosowania na skórę zawierający hydrocortyzon w dawce 1,372 mg na 1g zawiesiny. Hydrokortyzon to lek z grupy kortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i przeciwwysiękowym, który stosuje się przy zmianach skórnych o podłożu alergicznym, przy atopowym zapaleniu skórnym wyprysku kontaktowym, reakcjach po ukąszeniach przez owady.

Oeparol Med  Biotyna

Tabletki Operarol Med Biotyna to lek zawierający biotynę, którą  stosuje się pomocniczo w leczeniu wypadania włosów, zaburzeniach wzrostu włosów i paznokci czy stanów zapalnych skóry zlokalizowanych np. wokół oczu, nosa. Wskazaniem do stosowania preparatu jest także uzupełnianie niedoborów biotyny, która wspomaga tworzenie kreatyny, a także różnicowanie komórek naskórka, włosów i paznokci, poprawiając ich stan. Produkt leczniczy jest preparatem witaminowym, którego substancją czynną jest witamina B7 inaczej nazywana biotyną w dawce 10mg.

Zdjęcie Apteczne NOWOŚCI. Tych leków możesz jeszcze nie znać. #5

Tadalafil Maxigra

Tadalafil Maxigra to lek stosowany głównie w zaburzeniach erekcji, którego substancja czynną jest tadalafil w dawce 10mg. Lek po stymulacji seksualnej pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych członka, co umożliwia napływ krwi do członka. W konsekwencji dochodzi do poprawy erekcji. Tadalafil szybko się wchłania po podaniu doustnym. Czas, po którym stężenie leku w osoczu jest największe, wynosi ok. 2 godzin i nie zależy od obecności pokarmu. Początek działania występuje po 16–30 minutach od przyjęcia tabletki i utrzymuje nawet do 36 godzin. Nowość ta jest więc sporą konkurencją dla preparatów, których substancją czynną jest sildenafil. Lek jest również wykorzystywany w leczeniu umiarkowanego rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Ze względu na dłuższy okres półtrwania w porównaniu do sildenafilu, tadalafil jest wykorzystywany w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego.

Dorminox

Lek, który stosuje się w krótkotrwałym objawowym leczeniu bezsenności u osób dorosłych, którego substancją czynną jest doksylamina w dawce 12,5 mg. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspakajającym. Lek stosuje się krótkotrwale w przypadku trudności z zasypianiem, częstych wybudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych, które spowodowane są stresem lub zmianą stref czasowych.

Zdjęcie Apteczne NOWOŚCI. Tych leków możesz jeszcze nie znać. #6

 

Ważne

Pamiętajmy, że nieprawidłowe zażywanie preparatów leczniczych może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia. Stosowanie wszystkich preparatów leczniczych warto skonsultować uprzednio z lekarzem lub farmaceutą. Zwróćmy także szczególną uwagę na informacje dołączone przez producenta na ulotce.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną