Najczęstsze objawy infekcji intymnej są bardzo dokuczliwe i wymagają natychmiastowego działania. Nie jedna z nas doświadczyła przykrych objawów grzybiczego zakażenia pochwy i nie mogła doczekać się terminu wizyty ginekologicznej. Na szczęście na polskim rynku pojawił się już lek w postaci tabletki dopochwowej na grzybicze infekcje intymne, który dostępny jest bez recepty.
Infekcja grzybicza
Ocenia się, że aż co czwarty stan zapalny pochwy wiąże się właśnie z grzybicą, inaczej nazywaną kandydozą, wywołaną grzybami z rodzaju Candida.
Do najczęstszych objawów infekcji grzybiczej należą:
- Uporczywy świąd pochwy i sromu
- Zaczerwienienie i podrażnienie okolic intymnych
- Obfita biała, bezwonna wydzielina z pochwy
- Niewielki obrzęk miejsc intymnych
- Uczucie pieczenia i ból podczas stosunku
- Pieczenie podczas oddawania moczu
- Dyskomfort podczas kąpieli
Pirolam Intima Vag - najważniejsze informacje
Co to jest Pirolam Intima Vag?
Pirolam Intima Vag to lek w postaci tabletki dopochwowej, przeznaczonej jedynie do miejscowego stosowania, której główną substancją jest klotrymazol (clotrimazolum). W opakowaniu znajduje się jedna tabletka dopochwowa zawierająca 500mg substancji czynnej. Z uwagi na dużą dawkę jest to ekspresowa terapia w wygodnej formie. Na chwilę obecną jest to jedyny preparat w takiej formie dostępny bez recepty.
Działanie leku
Klotrymazol należy do grupy leków zwanych imidazolami. Ma bardzo szerokie spectrum działania przeciwgrzybiczego – zarówno niszczy grzyby, jak i hamuje ich wzrost. Wykazuje skuteczność wobec drobnoustrojów takich jak dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Klotrymazol stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu wywoływanych przez mikroorganizmy takiej jak grzyby wrażliwe na klotrymazol.
Wskazania do stosowania
Preparat wskazany jest w leczeniu zakażeń drożdżakowych pochwy i sromu, w tym zakażeń wywoływanych przez drobnoustroje oporne na nystatynę. Objawy wskazujące infekcję grzybiczą to najczęściej świąd, upławy, pieczenie i ból.
Dawkowanie
Lek stosujemy miejscowo, dopochwowo. Jedną tabletkę dopochwową umieszczamy głęboko w pochwie, w dawce jednorazowej, przed snem. Należy zapewnić wilgotne środowisko pochwy, aby ułatwić całkowite rozpuszczanie się tabletki.
Przeciwwskazania do stosowania
Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek jego składnik. Nie powinno się również rozpoczynać leczenia jeśli:
- Występuje nieregularne i nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
- Wydzielina ma przykry zapach
- Pojawiły się owrzodzenia, pęcherzyki lub rany w okolicach intymnych
- Odczuwalny jest ból w dolnej części brzucha
- Wystąpiły trudności przy oddawaniu moczu
- Objawom towarzyszy gorączka lub dreszcze
- Pojawiły się: nudności, wymioty, biegunka, bóle pleców lub barków
- Leku nie stosuje się w trakcie miesiączki. Należy zakończyć stosowanie preparatu przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego.
Środki ostrożności
- Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w przeszłości wystąpiły u nas lub u partnera inne choroby przenoszone drogą płciową
- Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpiły u nas conajmniej dwie grzybicze infekcje pochwy
- Lek stosuje się u osób powyżej 16 roku życia
- U dzieci w wieku poniżej 16 roku życia i dorosłych powyżej 60 roku życia można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem
- Należy unikać stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży – ewentualne leczenie należy skonsultować z lekarzem
- Należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia lekiem
- Preparat może zmniejszać skuteczność lateksowych środków antykoncepcyjnych
- W okresie infekcji należy unikać stosunków płciowych
- Należy zachować ostrożność jeśli w przeszłość wystąpiła u nas nadwrażliwość na inne przeciwgrzybicze leki stosowane dopochwowo
- Partner seksualny również powinien zostać poddany miejscowemu leczeniu, jeżeli występują u niego objawy, takie jak np. świąd, stan zapalny
- Tampony, płukanie pochwy, środki plemnikobójcze i inne produkty do stosowania dopochwowego nie powinny być stosowane jednocześnie z lekiem
- W przypadku braku poprawy po 7 dniach od zastosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym jest pieczenie w miejscu podania leku. Rzadziej występuje ból brzucha, swędzenie i zaczerwienieni skóry oraz podrażnienie. Bardzo rzadko pojawia się reakcja alergiczna, obrzęk, wysypka skórna, krwawienie z pochwy, złuszczanie w obr ębie narządów płciowych, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy.
Interakcje z innymi lekami
Klotrymazol może wchodzić w reakcje z takrolimusem i sirolimusem.
Najczęściej zadawane pytania
Czy pieczenie i ból po aplikacji leku to powód do niepokoju?
Pieczenie, ból czy ogólny dyskomfort po zastosowaniu leku należą do jego działań niepożądanych. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Jak głęboko aplikować tabletkę?
Tabletkę najlepiej aplikować w pozycji półleżącej z lekko ugiętymi nogami. Preparat należy wprowadzić głęboko do pochwy, co dana pozycja umożliwia. Przeciętna długość pochwy to 7-11cm, czyli możemy mówić orientacyjnie o aplikacji "na długość palca". Płytkie założenie tabletki może spowodować jej wypadnięcie lub wypłynięcie części leku, może mieć wpływ na zmniejszenie jego skuteczności.
Czy wyciek składników tabletki jest normalnym zjawiskiem?
Niewielki wyciek aplikowanego preparatu jest naturalnym zjawiskiem. Jednak aby zapewnić odpowiedni czas na działanie leku i zmniejszyć ryzyko jego wypłynięcia należy zaaplikować go głęboko i przed snem. W czasie kuracji warto zastosować wkładkę higieniczną.
Kiedy stosować lek?
Wszystkie preparaty dopochwowe najlepiej stosować bezpośrednio przed snem. Daje to odpowiedni czas na działanie leku i zmniejsza ryzyko wypłynięcia preparatu.
Jak długo rozpuszcza się tabletka?
Szybkość rozpuszczania się składników tabletki zależy od wielu czynników. Producent nie określa jaki czas jest potrzebny do całkowitego rozpuszczenia się preparatu. Badania sugerują, że jest to maksymalnie 30 minut.