Sól gorzka to lek tradycyjnie stosowany jako osmotyczny środek przeczyszczający w zaparciach. Ze względu na zawartość siarki i magnezu znana jest jednak ze swoich prozdrowotnych właściwości i korzystnego wpływu na cały organizm. Sprawdźmy, jak stosowana może być sól Epsom w medycynie i dlaczego znalazła zastosowanie w kosmetyce.
Sól gorzka
Sól gorzka nazywana solą epsom lub solą angielską wyglądem przypomina sól gruboziarnistą. Swoją nazwę zawdzięcza gorzkiemu smakowi, nie ma jednak zapachu, jest biała i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Sól epsom kupimy w aptece, za opakowanie gram zapłacimy około 5 złotych. Wykorzystywać będziemy ja mogli na wiele sposobów – prozdrowotnie i dla urody, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Właściwości
Sól gorzka dzięki zawartości siarki, miedzi i magnezu korzystnie wpływa na poprawę kondycji całego organizmu. Dzięki siarce sól ma właściwości przeciwgrzybiczne, antyłojotokowe, przeciwtrądzikowe, pomaga oczyścić organizm z metali ciężkich, wspomaga leczenie zapalenia stawów. Dzięki magnezowi, sól gorzka działa relaksująco, uspokajająco i regenerująco, a do tego wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto sól gorzka zapobiega łamliwości włosów, ma właściwości przeciwłupieżowe, łagodzi bóle mięśni i stawów.
Łagodzi stres
Gorące kąpiele z dodatkiem soli epsom najlepiej działają przed snem. Dzięki zawartości magnezu kąpiel będzie relaksująca, ukoi nerwy i złagodzi stres, sprawiając, że nocny odpoczynek będzie bardziej efektywny. Trzy kąpiele w tygodniu sprawią, że wzmoże się produkcja serotoniny, będziemy mieć lepsze samopoczucie i poprawi się jakość naszego snu.
Oczyszcza organizm
Sól gorzka działa na organizm odtruwająco i oczyszczająco. Dzięki siarczanom gorące kąpiele pomogą usunąć z organizmu szkodliwe substancje, metale ciężkie i innego rodzaju toksyny.
Łagodzi zaparcia
Stosowanie soli gorzkiej doustnie przyspiesza metabolizm i działa przeczyszczająco. Jej działanie w przypadku zaparć jest tym najbardziej znanym. Jednak nadmierne spożywanie może być przyczyną biegunek.
Zapalenie stawów
Kąpiel w soli epsom regeneruje stawy i pomaga złagodzić uczucie ciężkich nóg.
Rany i ukąszenia owadów
Sól gorzka wspomaga odbudowę naskórka, ma właściwości łagodzące i gojące. Okłady z dodatkiem soli epsom sprawdzą się w przypadku drobnych ran, po ukąszeniach owadów i oparzeniach.
Siniaki i obrzęki
Kąpiel solankowa korzystnie wpłynie na organizm w przypadku obrzęków, stanów zapalnych, bóli kostno-stawowych i siniaków.
Układ krwionośny
Kąpiele z dodatkiem soli gorzkiej wspomagają pracę układu krwionośnego, działają rozkurczająco, zmniejszają ryzyko zawału i obniżają ciśnienie krwi.
Skurcze
Sól epsom działa kojąco i regenerująco. Kąpiel solankowa przyniesie ulgę i ukojenie po wysiłku fizycznym i ciężkim dniu, kiedy nasze nogi są zmęczone i opuchnięte. Zawarte w soli mikroelementy przyspieszają regenerację mięśni i zapobiegną skurczom.
Do stóp
Dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu i bakteriobójczemu sól epsom skutecznie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i poceniu się stop. Dodatkowo wspomaga leczenie grzybicy skóry.
Dla gładkiej skóry
Sól epsom na właściwości zmiękczające zrogowaciały naskórek, dlatego po kąpieli stóp w wodzie z jej dodatkiem pozbędziemy się kłopotów z modzelami, pękającą skórą na piętach i twardymi skórkami.
Na włosy
Sól gorzka wzmacnia kruche i łamliwe włosy. Ponadto dodatek soli do szamponu wspomaga oczyszczanie skóry głowy i zapobiega przetłuszczaniu się włosów oraz powstawaniu łupieżu. Jeśli wymienione problemy nas dotyczą, możemy płukać włosy w wodzie z solą gorzką.
Na trądzik
Peeling przygotowany na bazie soli gorzkiej pomoże oczyścić skórę, złuszczyć martwy naskórek i złagodzić stany zapalane. Dzięki zawartości siarki wykazuje działanie antybakteryjne i zapobiega rozprzestrzenianiu się wykwitów.
Na łojotok
Sól epsom możemy wykorzystać przy nadmiernym wydzielaniu sebum. Jeśli mamy problem z przetłuszczającą się skórą, możemy tworzyć domowe maseczki na bazie soli epsom. Jeśli nasz problem dotyczy przetłuszczającej się skóry głowy, pomocne będą płukanki z dodatkiem tego preparatu.
Do prania
Jeśli chcemy zmiękczyć pranie, możemy dodać do niego szklanki soli epsom. Zabieg ten jest bezpieczny dla tkanin i dla pralki.
Do ogrodu
Siarczan magnezu sprawdzi się jako preparat odstraszający ślimaki i inne drobne insekty. Ponadto możemy wykorzystać go do czyszczenia płytek czy nawożenia ziemi.
Środki ostrożności przy stosowaniu soli epsom
Stosowana doustnie sól epsom ma działanie przeczyszczające, dlatego należy ostrożnie podchodzić do spożywania jej roztworu. Spożycie nadmiernej ilości roztworu soli epsom może spowodować biegunkę i wymioty, rozregulowując działanie jelit, żołądka i zaburzając równowagę elektrolitowo-wodną Soli epsom nie powinni również przyjmować doustnie pacjenci z chorobami nerek, niedociśnieniem, niedrożnością jelit, hipermagnezemią i nadwrażliwością na magnez.