8 leków, na które JUŻ NIE POTRZEBUJESZ RECEPTY. Sprawdź całą listę leków!

Patrycja
Zdrowie
28.09.2022 22:25
8 leków, na które JUŻ NIE POTRZEBUJESZ RECEPTY. Sprawdź całą listę leków!

Producentom leków zależy na tym, by jak największa liczba preparatów była dostępna bez recepty. Koncerny farmaceutyczne bardzo często wnioskują o zmianę kategorii dostępności leków, a urząd zmienia jego status, to dlatego w Polsce każdego roku powiększa się grupa leków bez recepty. Ponieważ producenci nie rezygnują z wersji tego leku „na receptę” na rynku funkcjonują zazwyczaj dwa preparaty różniące się między sobą właśnie dostępnością, nazwą, opakowaniem, ulotką i oczywiście ceną – te z przepisu lekarza są znacznie tańsze, a czasami nawet refundowane. Sprawdźmy jakie substancje czynne trafiły na listę leków o podwójnej kategorii dostępności.

Zdjęcie 8 nowości, które kupimy BEZ RECEPTY. Sprawdź całą listę leków! #1

NOWOŚCI

1. Tabletka dopochwowa o działaniu przeciwgrzybiczym

Klotrymazol w postaci tabletki dopochwowej kupimy już bez recepty pod nazwą Pirolam Intima Vag. Jest to jedyny preparat zawierający substancję czynną clotrimazolum w dawce 500 mg w postaci tabletki dopochwowej dostępny bez recepty. Klotrymazol to lek na grzybicze infekcje intymne usuwający jej najczęstsze objawy, jakimi są świąd, upławy, pieczenie oraz ból.

2. Przeciwzapalny aerozol do nosa

Lek o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym, które w swoim składzie zawiera kortykosteroid o nazwie furoinian mometazonu, do niedawna można było kupić jedynie na receptę. Jeśli zdarzyło Wam się kupić z przepisu lekarza lek o nazwie Metmin, Momester, Nasonex, Pronasal czy Nasometin to  obecnie możecie udać się do apteki i kupić preparaty o tym samym składzie bez recepty pod nazwami Momester Nasal, Nasometin Control czy Pronasal Control.

3. Lek na potencję

Leki na potencję możemy kupić bez recepty od dłuższego czasu, jednak te zawierające substancje czynną, jaką jest tadalafil, dostępne są w kategorii OTC od niedawna. Tadalafil różni się od dostępnego i popularnego sildenafilu  dawkowaniem, długością działania i szybkością wchłaniania się. Do tej pory można było go kupić pod nazwą Cialis, Adalift, Erlis, Taxadin, Profitadal, Tadamed czy Tadulan, obecnie bez recepty dostaniemy go pod nazwą Tadalafil Maxigra.

4. Lek na uspokojenie i na sen

Lek, który stosuje się w krótkotrwałym objawowym leczeniu bezsenności u osób dorosłych, którego substancją czynną jest doksylamina, możemy kupić bez konieczności wizyty u lekarza. Lek możemy kupić w przypadku trudności z zasypianiem, częstych wybudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych, które spowodowane są stresem. Podwójna kategoria dostępności leku sprawiła, że dostępny do tej pory jedynie na receptę pod nazwą Noctis, lek może być obecnie kupiony bez przepisu lekarza pod nazwą Dorminox lub Noctis Noc.

5. Antybiotyk w aerozolu na skórę

Antybiotyk do stosowania zewnętrznego, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i szerokim spektrum działania zarówno na bakterie Gram(dodatnie), jak i Gram(ujemne) dostępny jest już bez recepty. Neobiotic to lek zawierający neomycynę w postaci aerozolu na skórę do stosowania przy niewielkich zakażeniach skóry pochodzenia bakteryjnego, owrzodzeniach i oparzeniach, skaleczeniach, otarciach, drobnych ranach i w miejscach po ukąszeniu owadów. Dotychczas neomycyna w takiej postaci dostępna była jedynie z przepisu lekarza pod nazwą handlową Neomycynum TZF.

6. Aerozol na skórę o działaniu przeciwzapalnym

Hydrocortyzon  dostępny jest bez przepisu lekarza od dłuższego czasu, jednak w postaci aerozolu na skórę dopiero od niedawna. Hydrocortyzon to lek z grupy kortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i przeciwwysiękowym, który stosuje się przy zmianach skórnych o podłożu alergicznym, przy atopowym zapaleniu skórnym wyprysku kontaktowym, reakcjach po ukąszeniach przez owady. Hydrocortyzon w aerozolu dostępny bez recepty kupimy pod nazwą Dermocort. Jeśli mamy problem z dostaniem się do lekarza może on nam zastąpić dostępny jedynie na receptę Oxycort, jednak jego skład jest uboższy, nie znajdziemy w nim bowiem oksytetracykliny, która jest antybiotykiem.

7. Tabletki stosowane w zaburzeniach pracy układu pokarmowego

Na rynku dostępne są bez recepty preparaty stosowane w problemach ze strony układu pokarmowego, jednak dotychczas wszystkie leki zawierające chlorowodorek mebeweryny można było nabyć wyłącznie za okazaniem recepty. Zmiana nastąpiła w związku z pojawieniem się preparatu pod nazwą Duspatalin Gastro. Zawiera on tą sama substancję czynną, którą znajdziemy w  preparatach wydawanych z przepisu lekarza pod nazwami Duspatalin Retard czy Auroverin MR, jednak w mniejszej dawce, bo 135mg. Lek Duspatalin Gastro przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat. Wskazaniem do jego stosowania są bóle brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej (np. wzdęcia, uczucie rozpierania), którym mogą towarzyszyć zaburzenia rytmu wypróżnień i zmiany konsystencji stolca, w tym biegunka i (lub) zaparcie, spowodowanych nieprawidłową pracą przewodu pokarmowego.

8. Krople do oczu z antybiotykiem

Żelowe krople do oczu z antybiotykiem kupimy bez recepty pod nazwą Softeye Net. Dotychczas to jedyne krople zawierające netymycynę o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Krople stosuje się w leczeniu ran i otarć na powierzchni gałki ocznej, po zabiegach i urazach oraz w celu obniżenia ryzyka wystąpienia infekcji.

Inne leki dostępne bez recepty:

 • Pyrantelum – lek występuje jako zawiesina i tabletki stosowane w leczeniu owsicy.
 • Acyklowir – występuje jako tabletki, żel i krem o działaniu przeciwwirusowym stosowany w leczeniu opryszczki.
 • Naproxen – w żelu oraz tabletkach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
 • Diclofenak – substancję znajdziemy pod  postacią żelu oraz tabletek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
 • Hydrokortyzon – w postaci o działaniu przeciwzapalnym.
 • Sildenafil – jako tabletki na potencję.
 • Pantoprazol i Omeprazol– tabletki i kapsułki  z tymi substancjami stosowane przy nieżytach żołądka, zgadze, chorobie wrzodowej.
 • Famotydyna – lek w postaci tabletek stosowany  w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku, zgagi i niestrawnościach niezwiązanych z organiczną chorobą przewodu pokarmowego i w zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej.
 •  Trimebutyny maleinian – lek w postaci tabletek stosowany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń czynności układu pokarmowego objawiających się uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami, bólami brzucha.
 • Ketoprofen – w postaci kapsułek i saszetek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
 • Minoksydyl –  w postaci płynu na skórę miejscowo pobudzający porost włosów.
 • Furazydyna – lek o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego stosowany w leczeniu i profilaktyce ostrych i przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych, wystę[uje w tabletkach.
 • Ceteryzyna, levoceteryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna – substancje o działaniu przeciwhistaminowym dostępne bez recepty pod postacią tabletek i syropów.

Lista substancji, które dostępne są w sprzedaży OTC, jest bardzo długa, dlatego wymieniliśmy tylko te, których kategoria dostępności zmieniła się stosunkowo niedawno.

 

Ważne

Pamiętajmy, że nieprawidłowe zażywanie preparatów leczniczych może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia. Jeśli nie mamy możliwości, aby skontaktować się z lekarzem i jesteśmy zmuszeni kupić lek bez recepty, to skonsultujmy swój wybór z farmaceutą i pamiętajmy, by dokładnie przeczytać ulotkę.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną