No-spa to jeden z najbardziej popularnych leków rozkurczowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Przyjrzyjmy się bliżej tabletkom, po które bardzo chętnie sięgamy w trakcie bolesnego miesiączkowania czy zapalenia pęcherza moczowego.
No-spa co zawiera i jak działa?
No-spa to lek, którego substancja czynna to drotaweryna, syntetyczna pochodna papaweryny, która działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. No-spa stosowana jest w przypadku skurczu mięśni gładkich przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, układu krążenia i dróg żółciowych zarówno pochodzenia nerwowego jak mięśniowego.
Wskazania do stosowania
Po lek zawierający drotawerynę sięgamy najczęściej podczas bolesnego miesiączkowania czy bóli związanych z zapaleniem pęcherza moczowego, jednak lista wskazań do stosowania leku jest znacznie dłuższa. No-spę możemy stosować w przypadku bóli związanych z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyca żółciowego, zapaleniem około pęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych i brodawki Vatera. Preparat wskazany jest także w stanach skurczowych mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Wspomagająco drotawerynę możemy zażyć w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka, jelit, okrężnicy, trzustki, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, przy zespole jelita drażliwego, zaparciach i wzdęciach jelit.
Dawkowanie
Preparat zawierający drotawerynę w postaci tabletek przeznaczony jest do stosowania doustnego i działa po około 45 minutach od zażycia.
- Dorośli: od 120 mg do 240 mg na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
W razie konieczności stosowania leku u dzieci zaleca się dawkowanie:
- Od 6 do 12 lat: 80 mg na dobę w dwóch dawkach podzielonych.
- Powyżej 12 lat: 160 mg na dobę, w 2 do 4 dawkach podzielonych.
- Stosowanie preparatu u dzieci poniżej 6 roku życia jest przeciwwskazane.
No-spa w ciąży
No-spa we wczesnej ciąży zagrożonej poronieniem często stosowana jest wraz z progesteronem. Chociaż nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność drotaweryny w zapobieganiu poronieniu, to możliwe, że w sytuacji podejrzenia nadmiernego napięcia macicy jej stosowanie jest zasadne.
Ginekolodzy bardzo często zalecają kobietom w ciąży skarżącym się na zbyt napięty brzuch, bóle podbrzusza, brzucha i skurcze, stosowanie no-spy z uwagi na jej działanie przeciwbólowe i rozkurczowe. Ponadto drotaweryna zawarta w no-spie bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i jest całkowicie metabolizowana w wątrobie, po czym wydalana z organizmu z żółcią i moczem.
W okresie okołoporodowym lek powinien byś stosowany bardzo ostrożnie, ponieważ może wywołać przedwczesny poród poprzez rozluźnienie mięśni prostych brzucha. W III trymestrze ciąży może przyczynić się do trudności z obkurczeniem macicy po porodzie i zwiększeniem ryzyka krwotoku poporodowego. Dodatkowo no-spa stosowana w ostatnich tygodniach ciąży może wpłynąć na zaburzony oddech u dziecka po porodzie, a także małe lub wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka. Należy jednak wspomnieć, że objawy te występują również u maluchów, których mamy nie stosowały środków farmaceutycznych, dlatego ich związek z działaniem drotaweryny nie został nigdy uznany za jednoznaczny. Pamiętać należy, że każda ciąża jest inna, każde dolegliwości są sprawą indywidualną, dlatego to do lekarza należy ocenienie czy kobieta w ciąży powinna zażywać dany lek.
No-spa, podobnie jak inne leki, może powodować działania niepożądane. Stosowanie jej w ciąży może powodować nudności, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z zasypianiem, uczulenia skórne obrzęk naczynioruchowy.
Chociaż no-spa stosowana u kobiet ciężarnych jest uważana za lek relatywnie bezpieczny, to musi być przyjmowana po uprzedniej konsultacji z ginekologiem, który zdecyduje czy korzyści płynące ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko. Przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą może mieć fatalne skutki, pamiętajmy tu, że zwłaszcza ciąża między 3. a 8. tygodniem jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo.
Środki ostrożności i przeciwwskazania do stosowania
No-spa to lek o dużej dostępności, jednak nie zawsze może zostać zastosowany, wśród przeciwwskazań znajdują się:
- Alergia i nadwrażliwość na składniki preparatu
- Niewydolność nerek
- Niewydolność wątroby
- Niewydolność serca
- Blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia
- Karmienie piersią
- Wiek poniżej 6 lat
Preparat leczniczy No-Spa zawiera laktozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Ostrożnie lek powinien być podawany osobom z niedociśnieniem, pacjentom przyjmującym lewodopę, kobietom ciężarnym i dzieciom.