Białe plomby w ramach NFZ! Jest konkretna data.

Justyna

Newsy

05.10.2022 22:20

Białe plomby w ramach NFZ! Jest konkretna data.

Białe plomby na NFZ wkraczają do gabinetów stomatologicznych na dobre. Od października NFZ przestaje refundować srebrne plomby z amalgamatu i zastępuje je białymi.

Zmiany w gabinetach dentystycznych

Od 9 października 2022 roku wszystkie refundowane przez NFZ nowozakładane plomby będą musiały być kompozytowe. Białe plomby zastąpią dobrze znane wypełnienia amalgamatowe, krytykowane przede wszystkim za dodatek trującej rtęci. O potrzebie zmiany refundowanego materiału wypełnień ubytków środowisko postulowało już od wielu lat.

Warto zaznaczyć, że w tej kwestii nasz kraj wybijał się na lidera. Szacuje się, że nawet 20 procent wszystkich tego typu wypełnień zakładanych było właśnie w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia długo pozostawało nieugięte, co jak nietrudno się domyślić było spowodowane przede wszystkim ceną. Do zmiany zdania przekonało ich zapewne zobowiązanie nałożone przez Parlament Europejski już w 2017 roku. Zgodnie z nimi do 2030 roku wszystkie kraje europejskie powinny zrezygnować z amalgamatu.

Rewolucji nie będzie

Informacja o rezygnacji ze srebrnych wypełnień może być pewnym zaskoczeniem. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nawet, że do polskiej stomatologii wkraczają epokowe zmiany.

Powinniśmy jednak zachować spokój, rewolucji nie będzie. NFZ zrefunduje nam jedynie najtańsze wypełnienia. Będzie to cement szkłojonomerowy wypełnienie niestosowane jako wypełnienie ostateczne u dorosłych. Uważane za słabe i krótkotrwałe przy dużych i obciążonych wypełnieniach. Z gabinetu będziemy może i wychodzić z białymi plombami, za to niestety będziemy dość szybko do niego wracać.

Wymiana nie tak łatwa

Zmiana refundowanego materiału dla wielu osób będzie nadzieją na wymianę posiadanych wypełnień. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie to takie proste. Po pierwsze zarządzenie ministerstwa wymaga, aby usuwanie wypełnień realizowali tylko stomatolodzy posiadający kosztowny separator amalgamatu, a więc w sprzęt bezpiecznie wyłapujący rtęć zawartą w usuwanym wypełnieniu. Po drugie do ich usunięcia będzie wymagane skierowanie wystawione przez stomatologa.

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia podaje, że powszechne wprowadzenie „białych" plomb skutkować będzie wzrostem kosztów realizowanych świadczeń o 21 mln zł, choć mogą być one jeszcze wyższe.