Poczta Polska sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w samochodzie!

Martyna P.

Newsy

05.10.2022 8:39

Poczta Polska sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w samochodzie!

Poczta Polska rozpoczęła kontrole pojazdów ciężarowych i dostawczych pod kątem opłacania abonamentu za radia znajdujące się w samochodach. Nasuwa się pytanie, w jaki sposób urzędnicy są w stanie sprawdzić, czy odbiornik jest podłączony i czy kierowca korzysta z radia, czy odtwarza muzykę z płyt. Dziś przybliżymy ten temat.

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Abonament RTV mają obowiązek zapłacić wszystkie osoby, które posiadają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny – w mieszkaniu, innym lokalu, czy samochodzie.

 

Urząd Skarbowy wyśle wezwanie do zapłaty

Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska.

Okazuje się, że osoby niepłacące należności będą weryfikowane przez Urząd Skarbowy.

Gdy okaże się, że użytkownik nie płacił dotychczas należności, dostanie wezwanie do zapłaty. Jej wysokość będzie równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Na zapłacenie użytkownik będzie miał 7 dni.

Natomiast jeśli mamy zarejestrowany odbiornik, a przestaliśmy za niego płacić to otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami.

Osobom, które unikają obowiązku zapłaty, wystawiany jest wniosek o egzekucje, który trafia do komornika. Na drodze procesu egzekucyjnego komornik może zająć środki na koncie.

 

Zdjęcie Poczta Polska sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w samochodzie! #1

Kontrolerzy robią zdjęcia aut

Zacznijmy od tego, że zgodnie z obowiązującym prawem mamy obowiązek opłacania abonamentu radiowego od każdego firmowego auta. Opłata abonamentowa powinna dotyczyć zarówno kupionego, leasingowanego, jak i wynajmowanego samochodu.

W związku z tym pracownicy Poczty Polskiej rozpoczęli kontrole pojazdów. Okazuje się, że robią oni zdjęcia samochodowego radia i kierują pismo do firm, na które zarejestrowany jest pojazd.

Wydział Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej zwraca się w liście z prośbą o informacje na temat tego, od kiedy samochód jest na stanie firmy. Ponadto w dokumencie podana jest informacja o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Takiej właśnie sytuacji doświadczył mieszkaniec Rudy Śląskiej w lipcu 2022 roku. Sytuacja została opisana przez Moto Doradcę na kanale YouTube.

Warto podkreślić, że firmy posiadające kilka, czy kilkanaście firmowych samochodów powinny płacić abonament za każdy z nich.

WAŻNE: Jeśli posiadamy w domu radio i płacimy abonament, to jesteśmy zwolnieni z płacenia za samochód. Jeśli jednak jest to auto firmowe, to opłata jest obowiązkowa. 

Stawki abonamentu RTV obecnie i po podwyżce w 2023 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała znaczne podwyżki stawek abonamentu RTV w 2023 roku.

Stawki abonamentu na dzień dzisiejszy prezentują się następująco:

  • Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 złotych miesięcznie. Za rok zapłacimy więc 294 złote;
  • Stawka za sam radioodbiornik to 7,50 złotych miesięcznie. Rocznie wychodzi więc 90 złotych.

Stawki abonamentu po podwyżce w 2023 roku:

  • Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wyniesie 27,30 złotych. Rocznie będzie to 327,60 złotych – czyli o 33,60 złotych więcej niż obecnie;
  • Stawka za sam radioodbiornik wyniesie 8,70 złotych. Rocznie będzie to 104,40 złotych – czyli o 14,40 złotych więcej niż w 2022 roku.

 

Zdjęcie Poczta Polska sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w samochodzie! #2