Jest decyzja ws. stóp procentowych!

Agnieszka

Newsy

05.10.2022 15:49

Jest decyzja ws. stóp procentowych! źródło okładki: Autorstwa Andrzej Barabasz (Chepry) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/in

Dziś Rada Polityki pieniężnej miała podjąć decyzję o podniesieniu stóp procentowych lub pozostawieniu ich na obecnym poziomie. Co więc postanowiono?

Cykl podnoszenia stóp procentowych został przerwany?

6 października 2021 Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy, po 15 miesiącach stabilizacji, podniosła stopy procentowe. Tym samym rozpoczęła trwający cykl nieustannego podnoszenia stóp procentowych. Aż do dzisiaj, kiedy to postanowiono pozostawić stopy procentowe na poziomie ostatniej podwyżki, czyli 6,75%. 

“Jednak RPP przerwała cykl podwyżek stóp procentowych. To duże zaskoczenie, bo ekonomiści spodziewali się podwyżek. W środę ustaliła główną stawkę na poziomie 6,75 proc. To dobre wieści dla kredytobiorców, ale może martwić z perspektywy szalejącej inflacji.” - pisze na Twitterze Business Insider Polska. 

Stopy procentowe a raty kredytów?

Podnoszenie stóp procentowych dla kredytobiorców oznacza głównie dwie rzeczy. Po pierwsze wzrasta rata kredytów zaciągniętych na oprocentowaniu zmiennym. Jak wyliczył Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, rata kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego we wrześniu 2021 r. wynosiła 1337 zł. Obecnie wynosi 2568 zł. Jest to jednak efekt wielu podwyżek, a nie tylko tej ostatniej. 

Po drugie, tak wysokie stopy procentowe zmniejszają udział kapitału w spłacanych ratach - w racie spłacamy więcej odsetek, a nie kwoty, na która zaciągnęliśmy kredyt. Skutkuje to o wiele wolniejszą spłatą kredytu.

Co więcej, rosnące stopy procentowe znacząco wpływają też na zdolność kredytową.