Prywatna wizyta u dentysty. Cennik usług w 2023 roku!

Agnieszka

Zdrowie

03.02.2023 9:53

Prywatna wizyta u dentysty. Cennik usług w 2023 roku!

 

W Polsce od bardzo dawna panuje przekonanie, że jeśli dentysta, to tylko prywatnie. Ma to związek z tym, że w usługi dentystyczne świadczone w ramach NFZ zawsze były ograniczone. Innym powodem jest też długi okres oczekiwania na wizytę, a każdy, kogo kiedyś bolał ząb wie, że trudno funkcjonować w takim stanie. 

Prywatna wizyta u dentysty wiąże się z wyższą jakością usług i krótszym terminem oczekiwania, jednak także z bardzo wysokim kosztem. Ile więc wydamy u dentysty w 2023 roku?

Prywatna wizyta u dentysty - aktualne ceny

Przegląd stanu uzębienia

W zależności od zakresu przeglądu jamy ustnej, za taką kontrolną wizytę zapłacimy od 50 do 100 zł:

  • Przegląd jamy ustnej to koszt 50-70 zł.
  • Jeśli dodatkowo ustalimy plan leczenia, to koszt wzrośnie nawet do 100 zł.
  • Często lekarz zaleca także wykonanie zdjęcia RTG. Za zdjęcie pojedynczego zęba trzeba zapłacić od 30 do 50 zł. Jednak zdjęcie pantomograficzne lub cefalometryczne to koszt około 100 zł.

Założenie plomby

Cena wypełnienia ubytku w zębie zazwyczaj zależna jest od wielkości miasta, w którym udajemy się do dentysty, a także od opinii na temat gabinetu stomatologicznego. Im większa miejscowość, tym zazwyczaj wyższa cena takiej usługi.

W zależności od ulokowania gabinetu, za plombowanie zęba zapłacimy od 150 do 300 zł.

Dodatkowo należy zapłacić za znieczulenie: od 20 do 40 zł.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest skomplikowaną i kosztowną procedurą. Zazwyczaj jest ono konieczne w przypadku, gdy na skutek długotrwałej próchnicy skażona została miazga zęba.

Za leczenie kanałowe jednego zęba zapłacimy od 320 do nawet 800 zł. Cena zależy od ilości powierzchni wypełnienia światłoutwardzalnego ubytku korony zęba. 

Wyrwanie zęba

Do wyrwania zęba dochodzi wtedy, gdy nie ma już żadnej innej możliwości na jego uratowanie. Taki ząb powinien zostać usunięty, ponieważ jego obecność w jamie ustnej zagraża zdrowiu. 

Za usunięcie zęba zapłacimy 200 - 300 zł. Jeśli konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba, to cena wzrośnie do 400 - 4500 zł. 

Najwięcej zapłacimy natomiast za usunięcie jednej ósemki: 500 - 800 zł.

Warto pamiętać, że ceny różnią się w zależności od salonu, do którego się udajemy. Co więcej, w cenniku salonu często podana jest cena minimalna danej usługi, która może wzrosną w zależności od konkretnego przypadku.