Co dalej z 14. emeryturą? Kaczyński zapowiada zmiany

Agnieszka

Newsy

03.10.2022 9:55

Co dalej z 14. emeryturą? Kaczyński zapowiada zmiany

Czternasta emerytura początkowo miała być wypłacona jednorazowo w 2021 roku. Rząd postanowił jednak i w roku bieżącym przyznać seniorom 14. emeryturę. Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wcześniej zapowiedziała natomiast, że rząd chce, aby czternastka była wprowadzona także w następnym roku. Jarosław Kaczyński zapowiedział jednak dalej idące zmiany.

14. emerytura na stałe?

Marlena Maląg zapowiedziała, że rząd chce wypłacić czternastkę także w przyszłym roku. Planowane jest jednak zachowanie tego, że jest to świadczenie jednorazowe i każdego roku podejmowana jest decyzja.

– Chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone – powiedziała.

Prezes Kaczyński ma jednak dalej idące plany

Jarosław Kaczyński, ze względu na trwającą już w pełni kampanię wyborczą, wznowił swoje objazdy po kraju. Na sobotnim spotkaniu z sympatykami PiS zapytany został o waloryzację czternastej emerytury.

– O tym już mówiła minister Marlena Maląg. Rewaloryzacja będzie bardzo wysoka, będzie trzynastka, będzie czternastka – tłumaczył.

W dalszej części swojej wypowiedzi stwierdził także, że chce, aby czternasta emerytura nie była jednorazowa (przydzielana lub nie co roku), ale żeby była świadczeniem stałym - wypłacanym każdego roku.

“Czternastkę chcemy zmienić w trwałe świadczenie. Nie takie jednorazowe, jak było początkowo planowane, tylko trwałe. Co roku będzie czternastka.” - powiedział Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Kołobrzegu. 

Wyższy próg dochodowy przy czternastej emeryturze?

Inną, jeszcze nie potwierdzoną zmianą, jaka może zajść w czternastkach jest ustanowienie wyższego kryterium dochodowego. Obecnie wynosi ono 2900 zł. Po waloryzacji może jednak wzrosnąć do 3300 zł. Oznacza to, że seniorzy zarabiający powyżej tej kwoty będą mieli zmniejszone świadczenie. Zmniejszenie świadczenia będzie odbywać się zgodnie z dobrze znaną już zasadą “złotówka za złotówkę”. To znaczy, że świadczenie zostanie zmniejszone o tyle, o ile zostanie przekroczony próg dochodowy.