Rząd przygotował niespodziankę. Dodatkowa emerytura dla seniorów na stałe!

Justyna
Newsy
24.03.2023 20:39
Rząd przygotował niespodziankę. Dodatkowa emerytura dla seniorów na stałe!

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawił się projekt ustawy, który reguluje dodatkowe świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów. Co to oznacza dla seniorów pobierających emerytury?

Ważna informacja dla seniorów

Wypłacane co roku dodatkowe świadczenia dla emerytów stały się już właściwie normą. Trzynasta emerytura została wprowadzona na stałe. Jednak wypłata "czternastki" dotychczas była uzależniona od wydawania rok rocznie nowego aktu prawnego.

Teraz ma się to jednak zmienić. Z projektu ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów możemy wywnioskować, że czternasta emerytura nie zostanie zlikwidowana, a wręcz przeciwnie - pozostanie na stałe. W opisie projektu czytamy:

„Projektowane rozwiązanie wprowadza wypłatę kolejnego - obok 13. emerytury - dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego - tzw.14. emerytury”.

Projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze przed końcem marca 2023 r. Natomiast dodatkowa emerytura, podobnie jak do tej pory, będzie wypłacana z urzędu razem ze świadczeniem podstawowym w miesiącu wskazanym w rozporządzeniu Rady Ministrów. Nie trzeba będzie składać żadnego pisma ani wniosku.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

Zgodnie z projektem ustawy, czternasta emerytura dotyczy:

  • emerytur i rent w systemie powszechnym
  • rolników
  • służb mundurowych
  • emerytur pomostowych
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych
  • rent socjalnych
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

 Ile będzie wynosić świadczenie?

Od kolejnego dodatkowego świadczenia pieniężnego pobierana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Warto również zaznaczyć, że wysokość czternastej emerytury uzależniona będzie od progu dochodowego. Maksymalna wysokość świadczenia to kwota najniższej emerytury, która od 1 marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto. Dostaną ją emeryci, których świadczenie nie przekracza 2900 złotych brutto.

Jeśli ktoś pobiera wyższą emeryturę lub rentę, zastosowana zostanie zasada „złotówka za złotówkę”. Ponadto ma być przewidziany przepis określający, że kwota 14. emerytury nie będzie niższa niż  50 zł. W projekcie znajduje się też zapis o możliwości przyznania seniorom wyższej kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego niż stawka minimalnej emerytury.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną