Reforma emerytalna i świadczenia dodatkowe dla seniorów były kluczowymi aspektami polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tych inicjatyw szczególnie wyróżniają się programy "trzynastka" i "czternastka". Jednak z uwagi na zmianę partii rządzącej pojawiają się pytania dotyczące przyszłości tych dodatkowych świadczeń. Przeanalizujmy, jakie stanowiska zajmują różne partie polityczne w tej kwestii.
Co dalej z trzynastką i czternastką?
Wobec możliwej zmiany rządu, istotne staje się stanowisko dotychczasowej opozycji. Generalnie, wypowiedzi polityków opozycji wskazują na utrzymanie "trzynastki", lecz co do "czternastki" pojawiają się różne opinie.
Wśród propozycji znalazła się waloryzacja emerytur dwa razy do roku. Niektórzy politycy rozważają zniesienie czternastki na rzecz podwójnej waloryzacji.
Do sprawy 13 i 14 odniosła się nowa marszałek senatu – Małgorzata Kidawa-Błońska na antenie Radia ZET. Kobieta podkreśliła że trzynasta emerytura nie będzie zlikwidowana.
Przypomnijmy, że Donald Tusk zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Nowe przepisy mogłyby objąć trzynastki.
Krzysztof Gawkowski z PO podkreślił, że pozbawienie emerytów szansy na dodatkowy dochód, do którego się przyzwyczaili, byłoby nieuczciwym posunięciem w stosunku do złożonych obietnic.
Szymon Hołownia podkreślił, że dodatkowe świadczenia powinny być zastąpione przez inne rozwiązania systemowe ( waloryzacja).
Niektórzy politycy uważają, że dodatkowe świadczenia powinny być finansowane inaczej, nie z funduszu rezerwy demograficznej.
Zdania w tej sprawie są podzielone. Ważne, że postulaty likwidacji świadczeń mają być zastąpione rekompensatą strat emerytów. Na decyzje musimy jeszcze poczekać.
"Trzynastka" i "Czternastka"
Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził "trzynastkę" jako dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Świadczenie to obejmuje blisko 10 milionów osób i jest wypłacane corocznie wiosną. "Czternastka" z kolei pojawiła się w 2021 roku i jest wypłacana wszystkim uprawnionym do "trzynastki", choć jej otrzymanie zależy również od progu dochodowego.