Czy 14. emerytura zostanie z seniorami na stałe? Resort odpowiada!

Martyna P.
Prawo
05.08.2022 10:30
Czy 14. emerytura zostanie z seniorami na stałe? Resort odpowiada!

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg udzieliła wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej. Poinformowała, że trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Szczegóły mają być znane na początku 2023 roku. Czy resort jest przychylny, aby wypłacać świadczenie co roku?

 

Z powodu inflacji stawki emerytur podniosą się łącznie o 7%. Dodatkowo emerytom wypłacana jest od marca 13. emerytura. Wkrótce seniorzy otrzymają kolejne wsparcie – 14. emeryturę.

Z szacunków ZUS wynika, że państwo może przeznaczyć na czternastą emeryturę w 2022 roku około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

 

Zdjęcie Czy 14. emerytura zostanie z seniorami na stałe? Resort odpowiada! #1

14. emerytura – najważniejsze informacje

Czternasta emerytura jest dodatkowym, rocznym świadczeniem pieniężnym.

Zapis o tym świadczeniu zawarty jest w ustawie z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że świadczenie trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł.

Warto przypomnieć, że świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego.

Pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna – wówczas wypłata na rękę wyniesie 1217,98 złotych.

Ponadto świadczenie będzie wolne od potrąceń (zajęć komorniczych).

Czternasta emerytura nie będzie się wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Należy podkreślić, że aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać wniosków. Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo.

 

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia?

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewniła, że emerytury trafią do seniorów w wyznaczonych terminach. Podkreśliła, że wypłaty są „bezpieczne”.

Terminy wypłaty świadczenia w ZUS przypadną na 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września 2022 r.

W przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS oraz w systemie mundurowym wypłaty można spodziewać się we wrześniu.

W październiku czternastą emeryturę otrzymają osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc.

 

Zdjęcie Czy 14. emerytura zostanie z seniorami na stałe? Resort odpowiada! #2

Czy 14. emerytura zostanie z seniorami na stałe? 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg udzieliła wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej. Poinformowała, że trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe.

Minister rodziny i polityki społecznej zakomunikowała, że szczegółowy kształt i model ustawy zostanie zaprezentowany obywatelom na początku 2023 roku.

Kobieta podkreśliła, że działania Ministerstwa dążą to tego, aby 14. emerytura została z seniorami na stałe.

Marlena Maląg podkreśliła, że celem Resortu jest stworzenie silnej polityki senioralnej ze stabilnym zapleczem finansowym.

"Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe" – powiedziała Minister rodziny i polityki społecznej (PAP).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną