Ceny leków w górę! Zaskakujący powód podwyżki cen

Agnieszka

Newsy

22.09.2022 13:03

Ceny leków w górę! Zaskakujący powód podwyżki cen

Leki już teraz dla wielu osób okazują się zbyt drogie. Okazuje się, że ich ceny mogą jeszcze bardziej wzrosnąć ze względu na drastyczne podniesienie cen prądu i gazu. O ile producenci samego leku niekoniecznie podniosą ceny, o tyle producenci opakowań mają spore obawy o przyszłość branż dostarczających im kartony i inne surowce.

Kolejne podwyżki kosztów dla producentów opakowań

Z powodu wzrostu kosztów produkcji surowców niezbędnych do wyprodukowania opakowań na leki pojawia się uzasadniona obawa o wzrost cen leków w najbliższej przyszłości. Każdy lek jest bowiem zapakowany w specjalnie przeznaczone dla niego opakowanie, za które również jako konsumenci płacimy.

Na problem zwrócili uwagę przedstawiciele firmy Akomex, która produkuje opakowania dla branży farmaceutycznej, spożywczej, elektronicznej, producentów artykułów domowych, a także środków higieny osobistej.

W rozmowie z Interią Grzegorz Łajca, prezes Akomeksu, powiedział, że producenci papieru nieustannie wprowadzają kolejne podwyżki na produkty niezbędne do wyprodukowania opakowań. 

- Warunki w naszej branży zmieniają się z tygodnia na tydzień. Producenci papieru z Polski, ale również ci zagraniczni nieustanie wprowadzają kolejne podwyżki na swoje produkty, które wykorzystujemy do produkcji opakowań kartonowych – wskazuje.

Co więcej, przedstawiciele Akomeksu obawiają się, że niebawem dojdzie do opóźnienia realizacji dostaw surowców, między innymi kartonu.

– Spodziewamy się opóźnień w realizacji dostaw surowców niezbędnych do produkcji opakowań – przekonują.

Producenci surowców to nie jedyny problem

Jak wskazują przedstawiciele firmy, oni sami też zmuszeni są do ponoszenia większych kosztów, co przełoży się na cenę końcową produktu. O wiele więcej płacą bowiem za transport, farby, palety i energię.

– W przyszłym roku za dostawy prądu do naszych zakładów produkcyjnych będziemy płacić więcej o nawet 250 proc. – powiedział Grzegorz Łajca. 

– Jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje, ceny opakowań kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt procent – szacuje.

To z kolei pośrednio będzie miało duży wpływ na wzrost cen leków, ale nie tylko. Mowa także o innych produktach pakowanych w kartonowe opakowania.